Chytré auto od T-Mobilu promění vaše vozítko ve smartmobil [RECENZE]

Sdílet:

Před dvěma měsíci společnost T-Mobile uvedla na trh zařízení Chytré auto. Jedná se o projekt, který byl představen již v loni v únoru na mobilním veletrhu MWC 2016 v Barceloně. Za projektem stojí kanadská společnost Mojio, která ve spolupráci s Českou republikou rok aplikaci pro skupinu DT vyvíjela.  TMCZ byla první zemí v rámci skupiny DT, která službu spustila.

Jak vlastně produkt Chytré auto funguje?

Jednoduše. Požadavkem je mít automobil, který je vybaven rozhraním OBD. Tento port běžně slouží pro napojení diagnostických přístrojů v servisu. Každý automobil vybavený moderní počítačovou jednotkou je schopen skrze tyto systémy reportovat různé stavy, hlášení, chybové kódy apod. Chytré auto od T-Mobilu je krabička se SIM kartou, která dokáže všechny tyto informace z jednotky získat a následně přes GSM datovou síť poslat do aplikace Motion.

Jaké stáří musí automobil mít, aby byl podporován?

OBD – I (OBD – II) portem jsou automobily standardně vybaveny od roku 2001. Pokud tedy máte auto narozené v tomto a pozdějším roce a je vybaveno OBD portem, pak byste měli být v klidu. Společnost T-Mobile navíc na svých stránkách nabízí možnost si přímo ověřit náš typ vozu.

 

Jak jsme testovali?

Krabičku Chytré auto jsme testovali něco přes týden a musíme říct, že nás nadchla. Testovali jsme s vozem Škoda Octavia I. Rok výroby našeho vozu je 2004, takže to sice bylo o fous, ale vše fungovalo perfektně. První, co je potřeba, je nainstalovat aplikaci Motin od společnosti Mojio. Ta je k dispozici pro Android a iOS.

V aplikaci je nutné provést registraci. Pokud jsme se ještě neregistrovali, musíme zaregistrovat naše mobilní telefonní číslo a zvolit si heslo. Poté naskenujeme kód na zařízení skrze aplikaci.

Krabičku Chytré auto připojíme do OBD portu v našem automobilu (kde se OBD port nachází nalezneme v příručce k autu). Poté počkáme, až se aplikace s krabičkou propojí. Jakmile dojde  propojení, máme vše připravené a můžeme službu začít vesele používat.

V aplikaci pak máme vždy hlavní obrazovku s přehledem. Nalezneme zde mapu, která zobrazuje aktuální polohu našeho vozidla, naší poslední jízdu a odkaz na seznam všech jízd.

Co vše chytré auto umí?

Umí toho opravdu hodně a věříme, že se toho ještě hodně naučí. Aktuální funkce tedy jsou:

 • lokalizace našeho automobilu
 • zaznamenání otřesů (potenciální krádež)
 • detekce nárazu a pohybu
 • detekce závad skrze diagnostické kódy
 • informace o stylu jízdy (prudké zrychlení a brzdění, volnoběh)
 • informace o stavu baterie
 • zobrazení stavu najetých kilometrů (v rámci používání s chytrým autem)

Díky GSM modulu se SIM kartou je automobil stále připojen do internetu. Máme tak neustálý přehled o tom, kde se nachází a co se s ním děje. Pokud otevřeme dveře, ihned obdržíme informaci o tom, že byly zaznamenány otřesy auta. S tím je spojená i detekce nárazu v případě, že do našeho zaparkovaného auta, někdo jiný narazí.

 

[irp]

 

Jakmile automobil nastartujeme a rozjedeme se, obdržíme další notifikaci o tom, že se naše auto dalo do pohybu. Pokud v nějakém místě prudce zrychlíme, či zabrzdíme, tyto informace se nám pak zobrazí v přehledu konkrétní jízdy. Rovněž pokud například někde dlouho stojíme se zapnutým motorem (například stání na světlech), i tuto informaci uvidíme v přehledu s označením konkrétního místa na mapě.

V nastavení aplikace si můžeme nastavit to, o čem chceme být informováni. Notifikace můžeme nastavit pro:

 • zahájení jízdy
 • ukončení jízdy
 • překročení rychlostního limitu
 • odtah auta
 • otřesy auta
 • kontrola motoru
 • poruchy auta (DTC kódy)
 • nízký stav baterie

 

 

 

Notifikace o nízkém stavu paliva prozatím nejsou podporovány – tato funkce je připravována výhledově.

 

Funkce lokalizace automobilu

Lokalizace našeho automobilu funguje hned z několika pohledů. Jednou je aktuální poloha automobilu, kde jsme jej zaparkovali. Skrze aplikaci můžeme stále sledovat, jeho polohu.

Další funkci je sledování automobilu při jeho jízdě. To je dobré například tehdy, pokud s automobilem jede jiný člen rodiny a my chceme průběžně sledovat jeho polohu.

Poloha se na mapě v pravidelných intervalech obnovuje. Sledovat můžeme automobil jak na klasické mapě, tak i přes Street View zobrazení. Mapy obsažené v aplikaci jsou totiž od Googlu. Obzvlášť Street View sledování vozidla je efektivní a moc se nám líbilo.

 

Jak je to s napájením zařízení. Nemůže vybíjet baterii?

Pokud je naše autobaterie v dobrém stavu o čemž nás chytré auto také informuje, pak se nemusíme ničeho obávat. Pakliže často jezdíme, baterie se jízdami pravidelně dobíjí. Zařízení mám minimální spotřebu energie.

V případě, že by se stav baterie dostal pod doporučenou hranici nabití, zařízení Chytré auto tento stav umí samo rozpoznat a pokud by mělo dojít ke kritickému vybité baterie, samo se odpojí a pošle nám o tom informaci do aplikace.

 

[irp]

 

S jakým tarifem lze Chytré auto používat?

Do zařízení se vkládá datová SIM karta. Společnost T-Mobile aktuálně nabízí dvě varianty. Jednou je akční nabídka v podobě úvazku na dva roky s tarifem za 75 Kč měsíčně. Tento tarif obsahuje datový balíček s 50 MB dat, která je možné využít v rámci celé EU. Pokud tedy pojedeme v létě na dovolenou, Chytré auto budeme mít stále k dispozici. Jen pro zajímavost, měsíční spotřeba dat zařízení je zhruba 10 MB, takže měsíční datový balíček je plně dostačující. V případě, že využijeme tarifu, získáme zařízení za akční  cenu 1 499 Kč. Plná cena zařízení činí 2 599 Kč. Akce trvá do 31. 3. 2017.

Pokud nechceme měsíčně platit 75 Kč, můžeme si zařízení zakoupit s Twist kartou, kde roční paušál činí 900 Kč. Pokud si spočítáme roční náklady, tak samozřejmě ty jsou stejné, jak v případě tarifu, tak Twist paušálu. Jediné, co získáme podepsáním závazku je sleva 1 100 Kč, což je rozhodně zajímavá nabídka.

 

Aplikace Motion ke stažení pro Android a iOS
Chytré auto
Chytré auto
Developer: Mojio Inc.
Price: Free
Motion for T-Mobile Customers
Motion for T-Mobile Customers
Závěrem

Chytré auto nás nadchlo. Jedná se o zařízení, které má velký potenciál. Vzhledem k tomu, že se zatím jedná o ranou fázi tohoto produktu, je patrné, že je zde ještě mnoho prostoru pro vylepšení a rozšíření funkcí. Výrobce uvádí, že se jedná o otevřenou platformu, takže se rozhodně můžeme těšit na vývoj třetích stran.

Chytré auto funguje spolehlivě. Občas se sice notifikace o otevření automobilu zpozdily, nicméně se spíše zřejmě jednalo o to, že byl automobil v oblasti s horší dostupností signálu.

Jak je to s konkurencí? Ano, na trhu samozřejmě nalezneme konkurenční produkty.  Jedním z nich je ELM 327, který nabídne podobné diagnostické funkce, nicméně mu chybí podpora SIM karty a lokační funkce. Samozřejmě zařízení ELM 327 nabídne mnohem nižší cenu, ale v porovnání se zařízením Chytré auto se jedná opravdu pouze o získávání informací skrze diagnostiku.

 

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti T-Mobile

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář