Smart TV napadená malwarem se stala “mrtvým” kusem elektroniky

Sdílet:

To, že čas od času může dojít k napadení chytrého telefonu, či tabletu, není nic neobvyklého. Jsou napojena do internetu, lze do nich instalovat software a nahrávat soubory a tím pádem jsou vystavena stejnému riziku, jako stolní počítače a notebooky. Doba se ale mění a již delší dobu jsou na trhu k dispozici i tzv. Smart TV, neboli chytré televize, které jsou zpravidla vybaveny operačním systémem. Tento operační systém je obvykle založen na Linuxu a tak zde hrozí reálné riziko, že může být chytrá televize infikována škodlivým softwarem.

Do televizí lze v současné době instalovat software, hry, můžeme skrze ně brouzdat na internetu. Stačí pak jakákoliv chyba v kódu softwaru ať chtěná, či nechtěná a vrátka pro malware jsou otevřena. Darren Cauthon, uživatel Twitteru, zveřejnil příspěvek s fotkou, kde uvádí, že jednomu z rodinných příslušníků se zřejmě podařilo infikovat chytrou televizi malwarem, což mělo za následek její kompletní nefunkčnost. Společnost LG, z jejíž výroby televize pochází v současné době nedokázala sdělit, jak případně televizi zprovoznit. Zřejmě tedy bude nutné kompletní přehrání firmwaru.

Tweet uživatele Darrena Cauthona

 


Malware pro Android, kterým došlo k infikování televize pochází z rodiny tzv. ransomwaru. Jak je vidět na fotografii, útočníci, kteří do televize tento malware vpašovali, požadují po dotyčném částku 500 dolarů, což typická taktika u tohoto druhu útoků. Společnost LG údajně postiženému nabízí servisní úkon v hodnotě 340 dolarů. Otázkou tedy je, zdali vzhledem ke stáří televize zhruba 4 let není lepší pořídit nový kus.

Jak je tedy vidět, ani chytré televize nejsou v bezpečí a pouze to dokazuje, že v počínajícím věkem chytrých zařízení nastává poměrně velký problém s obranou proti kybernetickým útoků.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář