ČTÚ měřil sílu GSM signálu na dálnicích. Výsledky ukazují téměř 100% pokrytí.

Český telekomunikační úřad před několika dny dokončil měření síly mobilního signálu na českých dálnicích, čímž navázal ne předchozí měření síly signálu na české železnici. Z výsledků je patrné, že jsou na tom české dálnice dobře. Jsou pokryty téměř 100%.

Měřicí vůz projel všechny dálnice v obou směrech a sílu signálu zjišťoval po sekundě. ČTÚ tím získal náměry s hustotou přibližně každých 15 metrů. Vyplývá z nich, že existují ostré přechody mezi pokrytými a nepokrytými úseky. Pokud je těchto míst více za sebou, mohou uživatelé vnímat celou oblast jako nepokrytou, protože mobilní telefon nemá dostatek času pro přihlášení do sítě.

Jsem rád, že i navzdory komplikacím s administrativní zátěží při výstavbě sítí se daří operátorům plnit podmínky z aukce v oblasti pokrývání dopravní infrastruktury,“ říká předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Závazek z aukce kmitočtů pro sítě LTE, který na sebe operátoři převzali, stanoví povinnost do pěti let od právní moci rozhodnutí o přídělu (v r. 2019) pokrýt 50 % z celkového rozsahu dálniční sítě a do 7 let (v r. 2021) 100 % dálniční sítě. Měření prokázalo, že všichni operátoři splňují první podmínku již nyní.

 

Mobilní signál prostupuje přes karoserii silničních vozů snáze než přes konstrukci železničních vagonů. Počítá se s průměrnou velikostí útlumu karosérie 6 dB. I s ohledem na to je rozdíl mezi pokrytím signálem o dostatečné síle pro vnitřní pokrytí (indoor) oproti venkovnímu (outdoor) v řádech desetin až jednotek procent.

 

 

Souhrnné výsledky pokrytí dálniční sítě ČR signály systémů LTE a GSM

 

O2 LTE – D8 „indoor“

 

 

T-Mobile LTE – D8 „indoor“

 

 

Vodafone LTE – D8 „indoor“

 

Kompletní zpráva: Zpráva o výsledcích měření pokrytí dálnic signály mobilních sítí (PDF soubor)

 
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a tráví čas se svou rodinou ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář