Čínské levné smartphony údajně odesílají citlivá data třetím stranám

Sdílet:

Smartphony dostupné v rámci čínského trhu přinášejí skvělé parametry za zlomek ceny, za kterou se prodávají například v Evropě. I po přičtení cla a dalších poplatků se jejich koupě mnohdy vyplatí. Jsou zde ale jistá rizika jako například skutečnost, že vlastně nevíme jaký telefon kupujeme. Telefon v podstatě kupujeme bez záruky a hrozí zde i další rizika v podobě předinstalovaného softwaru o jehož původu se těžko dozvíme více informací.

Společnost Kryptowire zveřejnila zprávu, ve které uvádí, že aktuálně populární čínské telefony, které nakupují zákazníci po celém světě, jsou potenciální zdrojem nebezpečí. Kryptowire totiž v těchto telefonech zjistila přítomnost tajného softwaru, který neustále odesílá data na servery umístěné v Číně.

Tento software má údajně vyvíjet čínská společnost Shanghai Adups Technology a tento software má sloužit pro poskytování technické podpoře jedné nejmenované čínské společnosti, která je zákazníkem Adups Technology. Je více než znepokojivé, že tento software shromažďuje data jako jsou SMS zprávy, záznamy o hovorech, telefonní kontakty a další poměrně citlivé údaje.

big1

Tento tajný software byl odhalen jedním z pracovníků společnosti Kryptowire, který si koupil levný smartphone BLU R1 HD . U telefonu odhalil neobvyklý síťový provoz a po nějaké době přišel na to, že telefon odesílal SMS zprávy na servery v Shanghai, které byly registrovány na společnost Adups Technology. Software navíc kompletně obchází antivirovou ochranu instalovanou v zařízení.

Čínské telefony jsou super, přinášejí mnohdy špičkové parametry za pohádkové ceny, ale také sebou nesou jistá rizika. Řešili byste při koupi levného čínského telefonu otázku bezpečnosti, nebo ne? Sdělte nám svůj názor.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář