UnGoogled: prohlížeč Chrome bez dotěrných služeb Googlu

Sdílet:

Prohlížeč Chrome, který vyvíjí společnost Google, se těší vysoké popularitě. Sice to již není ten rychlý a lehký prohlížeč, jakého jsme znali na samém začátku, ale stal se již jakýmsi standardem na poli prohlížečů, kde zaujal vedoucí příčku před Mozillou Firefoxem a Internet Explorerem resp. novým Edgem. Mnozí z nás již ale asi netuší, že společnost Google do svého prohlížeče Chrome implementuje služby běžící na pozadí prohlížeče, které samotnému Googlu pomáhají monitorovat uživatele, aby mu posléze mohla být servírovaná reklama šitá doslova na míru.

Pokud to s ochranou svého soukromí myslíte opravdu vážně a nechcete dovolit Googlu, aby skrze prohlížeč sbíral data o vás a posílal je internetem na své servery, pak by vás mohl zaujmout open-sourcový projekt Ungoogled, který spojuje to nejlepší z prohlížeče Chrome a přitom mimo jiné vypouští ty části, které mají na starosti sledování uživatele.

V současné době je Ungoogled k dispozici pro Mac OS, Windows a Linuxové distribuce Ubuntu a Debian. Pokud si prohlížeč Ungoogled chcete stáhnout, můžete tak učinit na stránkách projektu GitHub. Vzhledem k tomu, že se nejedná o oficiální distribuci prohlížeče Chrome, nebudete skrze prohlížeč dostávat pravidelné aktualizace a budete tak muset nové verze kontrolovat sami. Je možné, že vývojáři do budoucna podporu v podobě automatických aktualizací přidají.

Pokud si chcete prohlížeč Ungoogld stáhnout, jděte na stránky, kde naleznete přehled verzí pro jednotlivé operační systémy: https://github.com/Eloston/ungoogled-chromium/releases

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář