Software pro forenzní analýzu mobilních telefonů unikl na internet

Sdílet:

Velmi citlivý software, který pomáhá v rámci vyšetřování, odhalovat obsah mobilních telefonů, unikl na internet a v současné době je volně ke stažení. Software UFED ( Universal Forensic Extraction Device) je vlastnictvím společnosti Cellebrite. Za únik může zřejmě chyba na straně prodejce McSira Professional Solutions, který zajišťoval hosting a distribuci softwaru policejním vyšetřovacím složkám, armádě a bezpečnostním agenturám.

UFED je klíčovým produktem společnosti Cellebrite, který napomáhá při vyšetřování a dokáže obejít bezpečnostní mechanismy mobilních telefonů včetně velmi dobře chráněných zařízení společnosti Apple. Software dokáže kompletně extrahovat ze zařízení veškerá data včetně hesel.

Na webu společnosti McSira byly k dispozici jak software UFED, tak i jednotlivé UFED balíčky pro konkrétní mobilní telefony značek Samsung, Apple, Blackberry, Nokia, LG a další. Kromě zmíněného softwaru se na webu nacházely volně ke stažení i software UFED Cloud Analyzer, Link Analyzer a UFED Phone Detective, které umožňují vyšetřovatelům dále analyzovat získaná data.

Již několik bezpečnostních expertů zkoumá vzorky uniklého softwaru a je jasné, že pro úspěšné využití toho softwaru je nutné mít určité odborné znalosti. Funkčnost rovněž omezuje nutnost použití licenčních klíčů, bez kterých je software v podstatě bezcenný, toto sdělil zástupce společnosti McSira.

Zdánlivě by se tedy mohlo zdát, že se vlastně nic nestalo, nicméně temná strana internetu nikdy nespí a jakmile se jednou kopie softwaru dostanou do nepovolaných rukou, může být pouhou otázkou času, aby byly bezpečnostní mechanismy těchto mocných nástrojů prolomeny. Pak by se jednalo o poměrně vážný problém. Rozhodně tedy nelze tento bezpečnostní incident podcenit.

Níže se můžeme podívat, jak software UFED funguje v praxi, konkrétně v případě prolomení zařízení s Apple iOS.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář