[SPEKULACE] Nový iPhone 8: bude se jednat nejlepší telefon všech dob?

Sdílet:

Rok 2017 bude pro společnost Apple velikým okamžikem. Nejen že světlo světa spatří nový iPhone 8, ale Apple zároveň oslaví 10. výročí existence tohoto vyjímečného telefonu, který začal psát éru smartphonů dalších značek. Lze tedy očekávat, že si pro své fanoušky Apple, u příležitosti tohoto výročí, připraví nějaké překvapení. Šuškandy říkají, že by nový iPhone mohl přijít s revolučním designem  v podobě displeje, který by vyplňoval celou přední část těla a přední kamera a senzorové tlačítko s integrovanou čtečkou otisku prstů by byli integrovány do displeje, čímž bychom dostali ojedinělý a čistý design.

Co můžeme očekávat?

  • OLED displej
  • rychlejší procesor A11
  • použití skla pro výrobu těla telefonu
  • displej překrývající celou přední stranu telefonu
  • přední kamera a dotykové tlačítko Home přímo v displeji
  • bezdrátové nabíjení
  • více variant (dražší varianta s OLED, dvě levnější varianty)

 

Displej

S tím, jak by mohl být koncipován displej, se nabízí otázka, budoucí velikosti telefonu. Spekulace tvrdí, že by nový iPhone mohl přinést úhlopříčku 5,5 palců, nebo i větší s flexibilním OLED displejem, který by však měl přinést energetickou úsporu a dále ještě tenčí profil telefonu (doufejme že se nebude opakovat problém, kdy se iPhone 6 lámal). Mluví se i o možnosti zaoblených stran po vzoru modelu Samsung řady Edge, nicméně tato možnost je zatím hodně nejasná.

Apple, jak již bylo řečeno, zřejmě přinese flexibilní OLED displej – již byla podepsána smlouva s korejským Samsungem za účelem zahájení výroby OLED displejů pro nadcházející model. Apple také spolupracuje s dodavatelem  AMOLED displejů, společností AU Optronics, a má údajnou “tajnou” laboratoř na Tchaj-wanu, kde provádí výzkum pokročilých možností zobrazení OLED a Micro LED technologií. Dle informací by Samsung měl do roku 2017 Applu dodat odhadem 40 miliónů AMOLED displejů. pakliže by Samsung nebyl schopen dodávku plně pokrýt, ve hře jsou další výrobci jako LG, AU Optronics a  Sharp.

iphoneconceptimage

Investice do OLED displejů jsou ze strany Applu logické. Tato technologie umožňuje eliminaci podsvícení panelů, jak je tomu u tradiční LCD technologie. Díky tomu by bylo možné zredukovat i tloušťku a váhu telefonu a bylo by možné implementovat flexibilitu. OLED technologie rovněž nabízí lepší kontrastní poměr, věrnější podání barev, mnohem lepší pozorovací úhly, nižší spotřebu energie a rychlejší obnovovací frekvenci obrazu. Na druhou stranu ale OLED displeje nemají tak vysokou životnost, jako LCD displeje.

Co se velikosti displeje týče, tak se spekuluje o jedné variantě v rámci které by měl panel dodávat Samsung. Mělo by se jednat 5,5 palcový OLED displej. Další verze tvrdí, že by se mělo jednat o 5,8 palcový! OLED displej, který by měl být použit v rámci prémiové verze nového iPhonu 8. Jak už bylo řečeno, mluví se o variantě, u které by měl displej vyplnit celou přední část telefonu, čímž by tak odpadl jak boční, tak horní a spodní rámeček. Displej by měl rovněž požívat zakřivení 2.5D. Velikost 5,8 palců je již samozřejmě poměrně dost, nicméně pokud odpadne obvodový rám, a displej bude zakřiven, finální velikost telefonu by nemusela být tak extrémní.

 

Tělo a použité materiály

Spekulace říkají, že by u tohoto modelu měl Apple upustit od hliníku a namísto toho použít sklo, které by mělo vyplnit přední a zadní část. Střed bude tvořit hliníkový rám. Samozřejmě sklo je mnohem křehčím materiálem, než kov, nicméně technologické postupy ve sklářském průmysl jdou stále kupředu a z hlediska ochrany displeje jsme zase o něco dále. Přední výrobce ochranných skel, Corning, představil nové Gorilla Glass 5 ochranné sklo, které přináší ještě větší odolnost proti poškození a nárazu.

iphone-7-and-iphone-7-edge-concept-4

 

Hardware

Vnitřnosti nového iPhonu 8 by měl tvořit zbrusu nový čip A11, vyráběný 10 nm technologií, který by měl být opět o něco rychlejší, měl by být energeticky méně náročný a mohl by přinést podporu bezdrátového nabíjení a dalších biometrických funkcí jako například možnost skenování oční duhovky, nebo skenování obličeje. Certifikace nového procesoru by měla přijít do konce roku 2016 a první vzorky nového procesoru by měl mít možnost Apple otestovat na začátku roku 2017.

Bezdrátové nabíjení

Co se podpory bezdrátového nabíjení Apple pracuje na variantě, která by měla přinést možnost telefon nabít i na větší vzdálenost, která by umožnila zařízení nabít i přes určité překážky v cestě. Zdroj energie by tak mohl být umístěn kdekoliv v místnosti nezávisle na umístění samotného telefonu. Tato novinka byla původně plánována již pro model iPhone 7, nicméně společnost se rozhodla o posunutí o rok později pro další “výroční model iPhone 8.

maxresdefault

Biometrické funkce

Jak jsme se už také zmínili na začátku, v rámci nového modelu by měl Apple přidat i další biometrické funkce. Spekuluje se možnostech skenování oční duhovky, nicméně, jak se zdá, tato funkce nebude k dispozici dříve, než v roce 2018, tudíž u iPhonu 8 s její přítomností spíše nepočítejme.

Výrazného zlepšení bychom se mohli dočkat u tzv. Taptic enginu, který má na starosti hmatovou odezvu. Ruku v ruce by zde zřejmě došlo k odstranění fyzického tlačítka umístěného na přední straně pod displejem. Inovace by mohla přinést možnost rozlišení ještě více úrovní hmatové odezvy, což by umožnilo implementovat daleko více akcí. Jiná hmatová odezva by tak byla použita pro odemknutí telefonu, jiná pro potvrzení platby skrze biometrické ID a jiná pro nahrazení funkcí fyzického tlačítka Home.

 

Kdy se nového iPhonu 8 dočkáme?

Tak jako v předchozích letech lze očekávat, že představení nového modelu proběhne 8. září 2017. Vše samozřejmě bud záviset i na dílčích dodávkách hardwaru, nicméně lze očekávat, že Apple svůj tradiční termín dodrží. Těšíte se?

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář