Německo chce dát BAN společnosti Facebook za sbírání dat od uživatelů služby WhatsApp

Sdílet:

Facebook se dostal v sousedním Německu do potíží a to poté, co tento měsíc došlo u služby WhatsApp ke změně podmínek užívání a podmínek na ochranu osobních údajů. Všichni jsme byli svědky toho, když v roce 2014 Facebook koupil službu WhatsApp za 19 miliard dolarů a společnost WhatsApp se dušovala, že touto koupí se rozhodně uživatelé nemusí bát toho, že by bylo soukromí jejich dat ohroženo a byla sdílena, či odesílána společnosti Facebook.

Co si ale budeme povídat, jakmile Facebook něco koupí, je jasné, že bude chtít službu co nejvíce integrovat do té své a hlavně získat přístup k datům uživatelů, ze kterých nejvíce těží. A tak došlo na to, co se dalo očekávat. Dne 25. září byla služba WhatsApp aktualizována a v této aktualizaci došlo právě ke změně podmínek o užívání a ochraně osobních údajů. Nejednalo se o nic jiného, než že používáním služby WhatsApp souhlasíte s odesíláním dat Facebooku, který tato data používá k ještě lepšímu cílení reklamy a na ochranu proti spamu.

Německo se ale proti této zásadní změně ohradilo a po Facebooku požaduje okamžité zastavení shromažďování dat od uživatelů služby. V Německu je odhadem 35 milionů aktivních uživatelů. Hamburský komisař pro ochranu dat – Johannes Caspar mimo to nařídil Facebooku, aby okamžitě smazal veškerá nashromážděná data, která se na serverech společnosti nacházejí. Dle Caspara by bylo shromažďování dat přípustné pouze za předpokladu, že by jak společnost WhatsApp, která data poskytuje, tak společnost Facebook, která data shromažďuje, vypracovaly společný právní podklad, k čemuž nedošlo. Facebook, ačkoliv získal povolení od uživatelů instalací aktualizace povolení ke sběru dat, neměl toto údajně nijak právně podložené.

Společnost Facebook, jako reakci na opatření Německa, sdělila, že je jejich jednání naopak plně v souladu s právními předpisy EU, nicméně uvedla, že je otevřena dalším jednáním. Tak jako tak, samotní uživatelé se nemusí o obsah konverzací obávat, jelikož bylo před nedávnem implementováno end-to-end šifrování, které obsah znepřístupní jakékoliv třetí osobě, či straně.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář