Internet v ČR sužuje malware útočící na Wi-Fi zařízení Ubiquiti

Sdílet:

Americká společnost Ubiquiti, která vyvíjí bezdrátové prvky Wi-Fi, vstoupila na světový trh v roce 2005. V České republice se stala velice populární hlavně mezi menšími poskytovateli internetu v oblastech, kde je jinak internetová konektivita špatně dostupná. Dle varování českého CSIRT se nejen Českou republikou šiří malware, který napadá právě bezdrátové jednotky Ubiquiti používající systém airOS.

Jedná se o HTTP a HTTPS malware, který napadá hlavně starší zařízení, která nepoužívají aktuální verzi firmwaru. Malware je obzvlášť zákeřný, jelikož obchází ověření a je tak schopen infikovat zaheslované zařízení s veřejnou IP adresou a dále se pak šířit do LAN sítě typicky na koncové uživatelské stanice. Již je několik případů, kdy byly postiženi klienti poskytovatelů internetu tzv. ISP (Internet Service Provider).

Jako obrana je doporučeno provést aktualizaci firmwaru routeru, pakliže jej výrobce nabízí, popřípadě své PC zabezpečit aktualizovaným antivirovým softwarem a případně i firewallem. Poskytovatelům internetu, kteří konektivitu provozují na systémech Ubiquiti, je důrazně doporučeno upgradovat na nejnovější verzi systému airOS.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář