Facebook tipy: jak správně nastavit soukromí na svém profilu?

Sdílet:

V seriálu “Facebook tipy” se logicky primárně hned z kraje zabývám bezpečností a nastavením soukromí, která jsou tím nejdůležitější. V prvním dílu jsme si ukázali, jak nastavit zabezpečení přístupu k našemu účtu pomocí dvoufázového ověření. Dnes si ukážeme, jak svůj účet optimálně nastavit tak, aby se informace o nás zůstaly skryty před těmi, kteří by tento obsah vidět neměli.

Na Facebooku běžně dáváme k dispozici údaje jako například telefonní číslo (slouží mimo jiné pro zasílání zpráv v rámci služby Messenger), adresu, informace o zaměstnání, datum narození, informace o rodinných příslušnících a mnoho dalších citlivých údajů, které mohou být zneužity a mít nedozírný dopad na ztrátu a poškození našeho soukromí. Proto je nutné dobře zvážit, jak tyto informace zpřístupnit pouze těm, u kterých chceme, aby je viděli. Máme možnost tyto informace samozřejmě zneviditelnit úplně, takže je uvidíme pouze my.

Facebook bohužel není příliš vstřícný k tomu, aby nám tuto situaci ulehčil, už jen proto, že z logiky věci naopak o nás chce vědět co nejvíce a zároveň chce, aby toho o nás vědělo maximum ostatních uživatelů. O tom koneckonců je i princip této sociální sítě. Není to ale tak, že by Facebook bránil v nastavení soukromí, všechny nástroje k tomu nabízí, jen nám je automaticky neservíruje a nenutí nás, abychom své soukromí zabezpečili. Mnoho lidí dnes bohužel své soukromí na Facebooku neřeší, což je chyba. Pak jen kroutí hlavou, co vše se o nich na jejich profilech můžeme dozvědět zajímavého, kdo sdílel jejich soukromé a třeba i lechtivé fotky a podobně.

Nastavení soukromí provedeme v profilu klikem na horní panel, kde v menu vybereme položku “Nastavení“. Zde máme poměrně detailní možnosti, jak nastavit soukromí pro jednotlivé oblasti. Projdeme si je postupně v bodech.

fb0

Soukromí

V sekci soukromí můžeme nastavit to, kdo uvidí naše příspěvky – doporučuji nastavit pouze na “Přátelé” (vždy můžeme změnit viditelnost při sdílení konkrétního příspěvku). Dále zde můžeme nastavit kdo nás může kontaktovat a kdo nás může vyhledat na Facebooku. Defaultně je nastaveno na “Všichni”.

fb1

Timeline a označování

V sekci “Timeline a označování” je dobré nastavit možnost kontroly, když vás někdo označí v příspěvku. To se hodí obzvlášť tehdy, když vás někdo označí na fotce, kterou nechcete, aby viděli ostatní (třeba jak opilí ležíte pod stolem). Pokud nastavíte tuto funkci na “Povoleno”, pokaždé, když vás někdo na fotce či příspěvku označí, budete vyzvání ke kontrole a budete mít možnost toto označení schválit, nebo zamítnout. Pokud označení neschválíte, pak se na vaší timeline neobjeví, resp. nikdo z vašich přátel nebude upozorněn na to, že jste na fotce byli označeni. Bohužel to nezabrání tomu, že byla fotka s vámi uveřejněna. V takovém případě je nutné fotku nahlásit, uvést důvod, proč je fotka hlášena a musíme počkat, až Facebook náš požadavek posoudí a fotku případně odstraní.

Dále v této sekci můžeme nastavit to, kdo uvidí vaše příspěvky na timeline, nebo možnost kontrolovat přidávání označení jiných lidí u vašich příspěvků. Ve všech případech doporučuji nastavit možnost kontroly vaší osobou, aby nedocházelo k označení někoho, kdo si to nepřeje.

fb2

Blokování

V sekci blokování můžeme spravovat to, co a koho chceme blokovat. Můžeme zablokovat uživatele, stránky, aplikace a další obsah, který nechceme, aby se nám ve streamu příspěvků objevoval. V případě blokovaného obsahu se to obzvlášť může hodit tehdy, když nechceme zablokovat přímo uživatele, ale pouze určitý obsah, který sdílí.

Nastavení informací

V sekci “Informace” se nachází poměrně mnoho údajů nejen o vaší osobě. Pakliže jste si u těchto informací nastavili status “Veřejný” uvidí je kdokoliv, kde je zaregistrovaný na Facebooku, tedy nejen vaši přátelé. Proto doporučuji tuto sekci pozorně projít a provést revizi a u informací, které nechcete, aby je viděl kdokoliv, nastavit buď oprávnění “Přátelé”, nebo “Jen já”. Nalezneme zde informace o naší práci, místě kde žijeme, kontaktní údaje, rodině a informace o vztazích a další. Předpokladem je to, že jste si zde tyto informace vyplnili. V opačném případě jsou tato pole prázdná.

fb4

Záznamy o aktivitách

Další zajímavou sekcí, které je dobré věnovat pozornost je sekce “Záznamy o aktivitách“. Zde se nachází veškerá naše aktivita na Facebooku. Můžeme zde vidět vše co jsme sdíleli, s kým jsme se stali přáteli, co jsme okomentovali, co jsme “lajknuli” atd. Rovněž zde můžeme zjistit to, kde jsme byli označeni, příspěvky, které jsme skryli, příspěvky našich přátel a mnoho dalšího. Je to jakýsi log všeho, co se pod naším profilem na Facebooku děje.

Často se může stát, že nějaká aplikace díky její propojení na náš profil na Facebooku uveřejnila příspěvek naším jménem, ale na naší timeline, či zdi tento příspěvek již nevidíme, ale přitom bychom jej rádi smazali. Zde tento příspěvek můžeme najít a smazat ho, nebo skrýt.

fb5

Tak a nakonec, abyste vlastně věděli, jak se nastavení soukromí ukáže těm, kteří se na váš profil podívají, můžeme se přepnout do jednotlivých pohledů. Můžeme si svůj profil zobrazit tak, jako bychom se na něj dívali z veřejného pohledu, nebo i z pohledu osoby, kterou máme v přátelích.

Díky tomu získáme pohled na to, jak nás může vidět člověk, pro kterého jsme nastavili omezený náhled na náš profil, příspěvky, fotky a další obsah. Zobrazení si můžeme nasimulovat tak, že v záhlaví našeho profilu klikneme na tři tečky vedle tlačítka “Zobrazit záznamy o aktivitách” a v nabídce vybereme položku “Zobrazit jako…“.

fb6

 

 

fb7

V horní části se pak zobrazí nabídka, kde si můžeme náš profil zobrazit tak, jak ho vidí všichni i ti, které nemáme v přátelích, nebo můžeme nasimulovat přímo pohled konkrétní osoby.

fb8

 

Tak a to je pro dnešek z “Facebook tipů” vše. Věřím, že díky těmto jednoduchým krokům, lépe zabezpečíte své soukromí na této sociální síti. Klidně se podělte o své zkušenosti, zdali dbáte na zabezpečení soukromí na FB, nebo jste této oblasti prozatím nevěnovali žádnou pozornost.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář