Recenze Nexus 5X: vylepšená verze jeho předchůdce s Androidem 6

Když se nám do ruky dostal Nexus 5X, upřímně, neprožívali jsem žádné překvapení, ani žádný wow efekt. V ruce se nacházel, na pohled, relativně obyčejný telefon, který však v sobě skrývá velký potenciál a dostává tak pověsti kvality, kterou Google umí svým zákazníkům naservírovat.
Nexus 5X v podstatě navazuje na předchozí model Nexus 5, který je tu s námi již od roku 2013. Kromě přepracovaného designu přináší nový model především pokrok z pohledu výkonnějšího hardwaru a také nejnovějšího systému Android 6 – Marshmallow.

 

Nexus 5X byl uveden na trh stejně jako jeho výkonnější, lépe vybavený a také dražší Nexus 6P, který ale nepochází ze stáje LG, nýbrž premiérově ze stáje čínského výrobce Huawei. Na trh se tak poprvé v historii dostaly dva kusy telefonů Nexus současně.

Design

Nexus 5X, jak jsem již psal, nepřináší žádnou revoluci v designu. Naopak, telefon je proveden v poměrně konzervativním provedení, které obzvlášť v černé barvě nikterak nevyniká. Záda tradičně zdobí nápis Nexus a nově kromě čočky fotoaparátu zde přibyl ještě senzor otisků prstů. Z přední strany dominují v horní a spodní části sluchátko a reproduktor. Na boční straně nalezneme tlačítka pro ovládání hlasitosti, vypnutí/zapnutí a slot pro SIM kartu. Slot pro SD kartu nehledejte, na ten se bohužel nemyslelo.

Oproti Nexusu 5 došlo k navýšení rozměrů. Z původní úhlopříčky 5 palců došlo k rozšíření na 5,2 palců a tím pádem se zvětšily rozměry jak na šířku tak především na výšku. Naopak tloušťka nového Nexusu doznala úbytku a to z 8,6 milimetrů na 7,9 milimetrů. Co se váhy týče, tak je nový Nexus o šest gramů těžší.

Jedním z nepříjemných zjištění u Nexusu 5X byl nový konektor USB typu C. Samotný konektor v těle telefonu by ani nebyl takový problém. Problém tkví v propojovacím kabelu, který tak trochu nešťastně disponuje novým standardem typu C na jednom konci a USB typu A na konci druhém. Vzhledem k tomu, že v současné době není příliš mnoho počítačů a notebooků s rozhraním typu A, bude tak nutné si přikoupit redukci.

Displej, hardware a výkon

Co se displeje týče, tak ačkoliv se jedná o displej špičkový, měl jsem z něj mírně rozporuplný pocit a to z pohledu mírného žlutavého nádechu. Zřejmě se jedná pouze o můj subjektivní pocit a to především z toho důvodu, že jsem zvyklý na displej s jinou teplotou barev. Proto berte mou poznámku pouze jako můj subjektivní dojem. Celkově se jedná o špičkový 5,2 palcový Full HD displej s ultrajemným rozlišením 424 ppi. Potěšila také funkce ambientního zobrazení, které se hodí v případě zobrazení došlých oznámení.

Vzhledem k použitému nejnovějšímu čistému Androidu ve verzi 6 s označením Marshmallow a výkonnému hardwaru, telefon doslova hoří v ruce. Nemyslím tím, že by snad měl topit, ale běh systému a aplikací je opravdu rychlý. Kromě čistého systému, rychlosti a výkonu napomáhá špičkový šesti-jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 808 u kterého jsou jádra taktována na 1,8 GHz. Paměť RAM o velikosti 2 GB plně postačí k podpoře plynulého běhu a pokud budeme mít telefon s interním úložištěm 32 GB, nebudeme mít ani zásadní problém s nedostatkem místa pro data. Pokud si však pořídíme model s poloviční interní pamětí, vzhledem k absenci slotu pro SD karty, to nebude z hlediska místa žádná sláva.

Nexus 5X plně podporuje moderní datovou síť LTE. Dále ve výbavě najdeme nejrychlejší Wi-Fi standardu 802.11, Bluetooth 4.0, GPS, A-GPS a rozhraní USB-C. Zabudovaná baterie doznala oproti předchozímu modelu také navýšení a to z původních 2 300 mAh na 2 700 mAh. Výdrž baterie v podstatě i přes vyšší kapacitu nijak nevybočuje z průměru. Telefon se při intenzivnějším používání vyšplhá maximálně na jednodenní výdrž, při úspornějším použití se dostaneme i na dva dny.

Jak jsem se zmínil již výše, telefon disponuje dvěma poměrně robustními reproduktory na přední straně. Ten pro hlasitý poslech je umístěn ve spodní části pod displejem, nicméně se nejedná o stereo řešení, jak by dvojice reproduktorů mohla napovídat, avšak hlasitost reprodukovaného zvuku je dostatečná a zřetelná.

Systém a software

Nexus 5X, stejně jako model 6P, byly představeny jako refereční modely Googlu obsahující zbrusu nový Android 6 Marshmallow. Velikou výhodou, tak jak je tomu u Nexus zařízení zvykem, je čistý systém, bez zbytečného balastu a předinstalovaných aplikací. Ty, které se v telefonu nacházejí, převážně pocházejí z dílny samotného Googlu.

Díky hardwarové čtečce otisku prstů, která je umístěna na zádech pod čočkou fotoaparátu, lze telefon zabezpečit odemykáním přiložením prstu na senzor. Prst je však nutné nejprve, skrze software v telefonu, naskenovat. Čtečka funguje velice dobře, pokaždé spolehlivě otisk rozeznala.

Funkce systému se příliš neliší od již zavedeného Androidu 5 Lollipop a to především z pohledu vzhledu. Mezi novinky patřily převážně úpravy a vylepšení ve funkci systému samotného. Pokud vás zajímá, jaké novinky přináší Android 6, můžete se podívat na oficiální stránky.

Fotoaparát

Fotoaparát je tím, co dělá z Nexusu 5X opravdu špičkové zařízení. Kvalita snímků je na nejvyšší možné úrovni a to především díky kvalitní světelnosti, která činí f2.0, dále pak díky laserovému ostření a kvalitní optice. Nativní rozlišení fotoaparátu je 12,3 MPx resp. 4 032 x 3 024 pixelů. Fotoaparát je schopen natáčet video v rozlišení až 4K, tedy v kvalitě 3 840 x 2 410 pixelů a snímkovací frekvenci 29 FPS. Pro dobré osvětlení fotografií v šeru a za tmy slouží duální LED blesk. Tak trochu zklamáním je absence optické stabilizace obrazu, nicméně výsledný dojem z fotek tím nijak radikálně netrpí.

Kvalita snímků u Nexusu 5X vyniká především za snížených světelných podmínek, kdy je opravdu znát použitá světelnost. Za šera je patrný rozdíl oproti jiným telefonům, u kterých je většinou již znát silné zašumění a špatná zřetelnost. Pro pořizování fotografií a videa je určena aplikace, kterou vyvíjí Google, která funguje naprosto skvěle a svižně. Kromě fotografií a videa, lze pořizovat i panoramatické snímky a 360° fotografie.

Níže se můžete podívat, jak Nexus 5X fotí

IMG_20160305_165202

IMG_20160305_164914

IMG_20160305_164251

IMG_20160305_164227

IMG_20160305_170201

IMG_20160305_165402

IMG_20160225_175222

IMG_20160225_175936

Ukázka, jak Nexus 5X natáčí video

Celkový dojem a závěrečné zhodnocení

Nexus 5X je bezesporu špičkový telefon, který patří k tomu lepšímu, co na trhu se smartphony můžeme získat. Na pomyslnou špičku samozřejmě nesahá, v cenové kategorii, ve které se pohybuje, lze určitě získat mnohem zajímavější telefony, ale pokud jste fandy čistého Androidu a jednoduchého designu, určitě vás tento telefon zaujme.

Telefon má pogumovaná záda, což je na jednu stranu výhodou, protože se dobře drží v ruce a neklouže, na druhou stranu je na použitém materiálu brzy vidět opotřebení, které vzniká běžným každodenním používáním. Drobné škrábance lze odstranit, ty větší už jsou bohužel vidět více, než na telefonech s jinou povrchovou úpravou.

Nexus 5X rozhodně zaujme špičkovým výkonem a plynulým během čistého systému. Díky němu bude mít uživatel také vždy včasnou aktualizaci na nejnovější verze. Potěšila také bezproblémová a spolehlivá funkčnost čtečky otisku prstů. Naopak mírným zklamání je spíše průměrná výdrž baterie a použitý kabel, který bez redukce neumožňuje propojení telefonu s počítačem s klasickým USB rozhraním.

Telefon můžete dostat v běžné distribuční síti prodejen s elektronikou a telefony za cenu kolem 11 tisíc korun.
Graf ceny produktu LG Nexus 5X H791 32GB poskytuje server Heureka.cz

 
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a tráví čas se svou rodinou ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář