Vyměňte aplikaci Facebook za mobilní webovovu verzi. Ušetříte baterii a lépe ochráníte soukromí

Sdílet:

Vlastníte li mobilní telefon a na něm používáte aplikaci Facebook má to kromě přístupu na tuto sociální síť spíše více negativ, než výhod. Mezi zásadní nevýhody oficiální aplikace Facebook patří poměrně vysoká spotřeba baterie – údajně se mluví až o 20% nárůstu oproti stavu, kdy aplikaci v mobilním zařízení nemáme, dále poměrně velké místo zabrané v úložišti telefonu a pak také až příliš mnoho požadavků na oprávnění pro přístup k všěemožným údajům a funkcím v zařízení. Tato fakta rozhodně nutí k zamyšlení, zdali aplikaci Facebook mít či nemít v telefonu. Pokud jste přemýšleli nad tím, co zpomaluje váš telefon a zvyšuje spotřebu baterie, tak jedním z problémů může být právě aplikace Facebook.

Možná si říkáte, co budete dělat, když aplikaci odinstalujeme a ztratíme tak skrze telefon přehled o tom, co se na Facebooku děje. Nemusíme ale zoufat, existují poměrně elegantní a funkční způsoby, jak mít i bez aplikace přehled o tom, co vaši přátelé sdílejí.

Jak začít? Odinstalujte aplikaci ve správci aplikací, nebo přes aplikaci Obchod Play. Je to až k nevíře, ale aplikace v telefonu v našem případě zabírá úctyhodných 364 MB a to není zrovna málo. Obvzlášť to pocítí ti, jejichž telefon zrovna nedisponuje velikým interním úložištěm.

Facebook ve webovém prohlížeči

Facebook funguje dobře i ve webovém prohlížeči. Stačí v mobilním webovém prohlížeči zadat adresu facebook.com, přihlásit se a je hotovo. Rovněž si můžeme na ploše vytvořit záložku, takže budeme mít možnost Facebook spouštět stejným způsobem, jako aplikaci. Pokud se podíváme na mobilní webovou verzi, tak zjistíme, že se od aplikace příliš mnoho neliší, ba dokonce je hodně podobná desktopové verzi. Ve webové verzi si můžeme dokonce nastavit oznámení, které nás upozorní na nový obsah apod.

Co získáme? Nebudeme muset povolovat nemyslná oprávnění, získáme úsporu energie a výkon telefonu.

 

Metal: aplikace pro správu Facebooku a Twitteru

Kromě oficiální aplikace existuje i velice povedená náhrada – aplikace Metal for Facebook. Aplikace v podstatě funguje tak, že má v sobě integrován webový prohlížeč, skrze který se přistupuje na Facebook, ale ještě k tomu navíc v postranním panelu nabízí odkazy do jednotlivých sekci, takže se v podstatě jedná o vylepšený webový prohlížeč s mnoha funkcemi. Rovněž si zde můžeme nastavit oznámení, celoobrazovkový režim a mnoho dalších možností. Musíme říci, že se nám toto řešení velice zamlouvá.

Co získáme? Rychlou a lehkou aplikaci pro správu obsahu Facebooku, která v úložišti po instalaci zabírá zhruba 10 MB oproti aplikaci Facebook, která již po instalaci zabírá 237 MB! Rovněž oprávnění aplikace Metal jsou rozumná, aplikace vyžaduje přístup pouze k poloze a úložišti, což je vzhledem k případnému sdílení fotografií a jiného obsahu, logické.

Metal for Facebook si můžete stáhnout z obchodu Google Play

Tak, jak vidíte, Facebook na svém telefonu můžeme používat i bez nenažrané a dotěrné oficální aplikace. Vzhledem k tomu, že aplikace pro komunikaci – Facebook Messenger může fungovat samostatně, není potřeba se bát, že bychom nemohli komunikovat s našimi přáteli tak jako dřív. Bohužel i Messenger spotřebovává mnoho prostředků a její odinstalace není vůbec na škodu. Díky přístupu na Facebook přes web můžeme komunikovat přes zprávy i bez něj, což s aplikací Facebook nebylo možné.

Podělit se, se svými názory, můžete také v komentářích zde na webu, nebo na naší FB a Google+ stránce.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář