Jak zabezpečit váš telefon s Androidem v několika jednoduchých krocích

Sdílet:

V současné době se mobilní telefony stávají stále více úložištěm mnoha cenných informací. Do telefonu ukládáme fotky, máme přístup k emailům (i firemním), přistupujeme na bankovní účet skrze aplikace pro internetové bankovnictví, máme zde uložené kontakty a mnoho dalšího. Pokud o takový telefon přijdeme, jeho ztráta či odcizení se rovná doslova katastrofě, pakliže jej nemáme určitým způsobem zabezpečený.

Naštěstí v podobných situacích můžeme telefon poměrně spolehlivě zabezpečit, minimálně pak pro zamezení přístupu cizím osobám. Operační systém Android nám nabízí hned několik možností, jak zařízení ochránit a proto si jednotlivé možnosti popíšeme a přidáme pár tipů navíc, jak kromě vestavěných nástrojů svůj telefon zabezpečit ještě lépe.

Ochrana pomocí gesta, hesla, nebo PINu

V nastavní telefonu se nachází položka menu “Zámek obrazovky” a zde nalezneme několi způsobů, jak telefon ochránit. Pod položkou zabezpečení obrazovky nalezneme několik možností, jak zabezpečení obrazovky nastavit. Defaultně je zařízení nastaveno tak, že se obrazovka odemkne pouhým probuzením zařízení, nebo možnost “Přejetí prstem. Oba tyto způsoby nijak neřeší bezpečnost, jsou sice nejrychlejším způsobem, jak mít k zařízení ihned přístup, ale v případě ztráty, či krádeže má cizí osoba plný přístup ke všemu, co se v telefonu nachází.

Gesto

Pomocí volby gesta si můžeme navolit grafický zámek, který budeme muset zadat vždy, když zařízení probudíme. Podle daného zařízení si můžeme obvykle vybrat z matice 3×3, 4×4, 5×5, nebo 6×6 bodů. Po vybrání této volby budeme vyzváni k zadání toho, jaký tah si zvolíme a ještě poté k potvrzení výběru. Od této chvíle budeme vždy pro odemknutí displeje vyzváni k zadání gesta.

PIN

Zabezpečení pomocí PINu představuje volbu čtyřmístného kódu, který opět na začátku navolíme a poté budeme vždy při odemčení vyzváni k zadání tohoto kódu.

Heslo

Heslo, přestavuje podobný způsob, jako PIN, nicméně zde máme možnost zadat nejen číslice, ale i písmena, takže můžeme zvolit složitější kombinace.

 

Toto jsou tedy metody, jak telefon, či tablet zabezpečit skrze vestavěné funkce systému. Možná si říkáte, jak postupovat, když gesto, PIN, či heslo zapomeneme. Uživatelé Androidu verze 4.4 a nižší to mají jednoduché, jelikož si mohou nastavit obnovu pomocí účtu Google pro případ, že gesto, PIN, nebo heslo zapomenou. Ve verzi 5.0 a vyšší tato možnost bohužel není a jedinou možností je tak provést reset do továrního nastavení, nebo zařízení vymazat skrze Správce zařízení Android, či jiný způsob. Pokud tedy používáme Android ve verzi 5.0 a vyšší, doporučuji si zámek zařízení zapamatovat, abychom se vyhnuli problémům s mazáním zařízení.

Samozřejmě je dobré mít pro všechny případy zapnuté zálohování zařízení na servery Google: Nastavení->Záloha a obnova dat->Zálohování mých dat, kde tuto funkci zapneme. Poté se bude obsah zařízení zálohovat do cloudu Googlu a v případě vymazání či restartu telefonu do továrního nastavení nám bude nabídnuta možnost zařízení z této zálohy obnovit. POZOR: nejedná se o kompletní zálohu hlavně z hlediska nastavení aplikací. Zálohovány jsou data jako hudba, fotografie, nastavení Wi-Fi, kontakty, SMS, historie volání a další. Nastavení aplikací umí až nově Android 6 Marshmallow.

Ochrana obsahu v zařízení pomocí šifrování

Android umožňuje veškerá data v zařízení šifrovat. Šifrování zapneme přes Nastavení->Zabezpečení->Šifrovat telefon/tablet. Abychom mohli zařízení zašifrovat, musíme mít baterii plně nabitou. Šifrování může trvat poměrně dlouho dobu v závislosti na velikosti šifrovaného obsahu.

 

Dvoufázové ověření Google

Tento způsob zabezpečení sice neřeší přímo bezpečnost Android zařízení, ale řeší zabezpečení našeho Google účtu, který je však úzce spjat s naším telefonem či tabletem běžícím na Androidu. Dvoufázové ověření přidává další bezpečnostní stupeň k zadávání hesla pro náš účet. Při zádání hesla k  účtu, budeme navíc vyzváni k vložení šestimístného kódu. Tento kód si můžeme generovat buď aplikací Google Authenticator, nebo si jej můžeme nechat zaslat SMS zprávou na námi definované telefonní číslo. Rozhodně dvoufázové ověření k vašemu Google účtu doporučuji a nastavíte si jej na této adrese.

google-apps-2-step-verification-2

 

Další tipy, jak vylepšit zabezpečení zařízení s Androidem

 

Chytré odemykání obrazovky pomocí funkce Smart Lock

Android 5 Lollipop přišel s mnoha novými funkcemi. Jednou z nich je i Smart Lock a jak už je zřejmé z názvu, funkce bude mít co do činění s obsluho uzamčené obrazovky. Smart Lock, pakliže máme nastaven jeden z výše uivedených zámků obrazovky, přidává jisté usnadnění, které eliminuje uzamykaní obrazovky při uspání telefonu za předpokladu splnění určitých kritérií. Tuto funkci obvykle nalezneme v Nastavení->Zámek obrazovky->Smart Lock. Co nabízí?

  • Důveryhodné zařízení: pokud přidáme důvěryhodné zařízení, jako například chytré hodinky, bluetooth handsfree a podobné, pakliže bude toto zařízení propojeno s telefonem, displej se neuzamkne.
  • Důveryhodná místa: pokud nastavíme lokality dle GPS polohy, tak pakliže se na tomto místě budeme vyskytovat, opět se displej nebude uzamykat
  • Důvěryhodný obličej a hlas: pokud nastavíme rozpoznávání obličeje a hlasu, zařízení se automaticky odemkne při zaznamenání
  • Detekce nošení na těle (mé oblíbené): pokud budeme mít zařízení například v kapse, či jej budeme držet v ruce, při uspání se opět obrazovka neuzamkne až do doby, než zařízení někam odložíme

smartlock

Samozřejmě je třeba si uvědomit, že všechny výše uvedené možnosti snižují nastavené zabezpečení.

 

Nastavení vzdáleného ovládání telefonu 

Ještě lepší kontrolu nad telefonem, či tabletem přinášejí správci zařízení. Zdarma dostupným nástrojem je již zmíněný Správce zařízení Android, který nabízí lokalizaci  a možnost prozvonění, když zařízení nemůžeme najít, dále pak nastavení zámku displeje, nebo vzdálené vymazání.

scr1

Sofistikovanější správu pak nabízí například aplikace Cerberus, která však není zdarma a některé funkce jsou dostupné jen tehdy, máme li zařízení s rootem. Cerberus ale oproti správci od Googlu  nabízí možnosti jako čtení obsahu (SMS, historie volání), pořízení fotografie, videa či zvuku, spustit na zařízení alarm, odeslat zprávu, pořídit snímek obrazovky a další.

scr3

Kromě výše uvedených dvou nástrojů zde ještě existují bezpečnostní balíky jako je například Avast Antivir a ochrana mobilu, který kromě antivirové ochrany, firewallu a dalších nabízí i možnost vzdáleného ovládání. Abyste však byli schopni své zařízení vzdáleně ovládat, budete potřebovat aplikaci Avast Anti-Theft, kterou však můžeme mít instalovanou i samostatně. Na celém řešení je skvělé to, že je zdarma.

scr4

 

Nepovolujte instalace z neznámých zdrojů

Operační systém Android nabízí možnost instalace aplikací z neznámých zdrojů. Tuto funkci nalezneme v Nastavení->Zabezpečení->Neznámé zdroje. Doporučuji mít tuto volbu vypnutou, tak jak je nastaveno ve výchozím stavu. Volbu dopouručuji zapínat jen v případě, že k tomu máme dobrý důvod. Například já ji zapínám proto, abych mohl testovat aplikaci TechBlog, (na které si můžete všechny články z tohoto webu číst na svém telefonu či tabletu), ještě před tím, než ji nahrávám na Google Play. Zapnutí této volby pak pro méně zkušené uživatele představuje riziko, že se do jejich zařízení dostanou aplikace, které neprošly kontrolou přes obchod Google Play a můžou obsahovat škodlivý kód.

 

Závěr

Tak to je asi tak v kostce, jak zabezpečit naše zařízení s Androidem. Tyto základy je určitě dobré dodržovat a pokud své zařízení vybavíme ještě nějakým výše uvedeným nástrojem pro vzdálenou správu, můžeme konstatovat, že jej poměrně slušně zabezpečíme ať už proti případné ztrátě, ručičkám nenechavců.

Neváhejte se v komentářích zde pod článekm, nebo na sociálních sítích, podělit o to, jak zabezpečujete své zařízení vy. Vaše postřehy a tipy jsou rozhodně vítány.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář