Jak ukrást citlivá data z podnikové sítě za pomoci dronu?

Sdílet:

Výzkumníci ze Singapurské univerzity ve spolupráci s odborníky ze společnosti iTrust provedli zajímavý počin, který měl demonstrovat to, jak relativně snadné je ukrást citlivá, či tajná data z podnikové sítě, ve které je přistupováno k bezdrátovým tiskárnám.

Provedli to tak, že létající dron vybavili smartphonem, do kterého byla nainstalována Linuxová distribuce Debian a v ní nainstalovaná speciální aplikace napsaná v Pythonu, která dokáže emulovat bezdrátovou tiskárnu HP6830.

Následně udělali demostrační test, pomocí kterého dokázali nejprve detekovat otevřené bezdrátové tiskárny a následně vytvořili falešný přístupový bod, který napodobí právě tiskárnu, na kterou chce dotyčná osoba odeslat tisknutý dokument a díky této kamufláži tak lehce získali odesílané dokumenty, které se okamžitě odešlou do cloudu.

Vše ulehčuje právě dron, který se dokáže lehce dostat i do vysokých pater kancelářských a jiných budov a dokáže tak získat data, která by se jinak jen těžce získávala jiným způsobem.

Cílem celého projektu je upozornit na potenciální zranitelnost podnikových sítí a hlavně zařízení, která fungují na bezdrátové bázi. Kromě dronů byly použity také robotické vysavače, které se rovněž dokáží infiltrovat a narušit podnikovu síť právě pro jejich hojné využití v kancelářích.

Výstupem tohoto projektu byly také dvě aplikace:

  • CyberSecurity Patrol, která je schopna detekovat otevřené Wi-Fi sítě a skrze ně umí odeslat varování přímo postižené organizaci
  • druhá aplikace, jejíž možnosti jsme si popsali výše

To, jak celý projekt funguje, můžete shlédnout na videu níže

Zdroj: The HackerNews.com

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář