ESET zjistil nový typ agresivního viru, který ohrožuje zařízení s Androidem

Sdílet:

Společnost Eset asi nemusím příliš představovat. Jedná se o společnost, která na poli IT vystupuje již dlouhou dobu a proslula svými kvalitními antivirovými produkty nejen pro počítače, ale i pro mobilní zařízení.

V poslední době se vyskytlo poměrně mnoho hrozeb pro operační systém Android a nyní experti z Esetu přišli s dalším zjištěním agresivního ransomware, který ohrožuje uživatele Androidu.

Tento typ malware funguje tak, že zablokuje zařízení kódem PIN, který bohužel uživatel není schopen zjistit a útočníci pak po uživateli požadují výkupné 500 USD. Tento vir se ovykle nachází na různých warezových a torent stránkách a fórech. Tento nový typ ransomwaru byl pojmenován jako Android/Lockerpin.A. a snaží se skrze infikované stránky přimět uživatele, aby si stáhnul soubor, který se prezentuje jako opravná aktualizace systému. V průběhu instalace a odkliknutí tlačítka “Continue” se malware snaží propašovat do systému trojského koně, který se následně snaží získat administrátorské oprávnění a přístroj uzamkne pomocí kódu PIN.

lockerpin1

Poté, co je systém uzamčen, je po uživateli požadováno výkupné a uživatel obdrží varování, že pakliže nebude výkupné zaplaceno, bude uživatel kompromitován uvěřejněním pornostránek, které má údajně navštěvovat. Tato skutečnost je samozřejmě podvrh a jedná se pouze o zastrašovací metodu.

Bohužel neexistuje žádný způsob, jak se tohoto viru jednoduše zbavit. Jsou zde pouze dvě možnosti. Tou první je mít zařízení opatřené rootem, což většina uživatelů nemá a nebo provést tovární reset systému, který však způsobí ztrátu všech dat v zařízení.

Jediným možným způsobem, jak se této hrozbě bránit je pochopitelně tyto pochybné stránky nenavštěvovat. Google dnes například aktivně varuje před nebezpečnými stránkami skrze svůj prohlížeč Chrome, kde přímo zablokuje na takové stránky přístup skrze vyhledávání.

Rozhodně také nepodceňujte instalaci kvalitního antivirového softwaru do vašeho telefonu, či tabletu. Na Google Play se nachází poměrně mnoho kvalitních produktů od renomovaných společností jakými jsou Eset, Kaspersky či Avast. Například právě Avast nabízí velice kvalitní nástroj a zdarma.

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Komentář

  1. Instalace antiviru do mobilu je naprosto zbytečná, jenom mobil zpomaluje. Stačí nebýt debil.

    Stejně by antivir s tímle nemohl nic udělat, protože běží v sandboxu a nemůže ovlivňovat běh jiných aplikací.

    A ještě poslední poznámka: vir se šíří sám ze zařízení na zařízení. Tohle je klasický malware, který si musí uživatel sám nainstalovat a ignorovat spousty varovných hlášek, o tom, že to nemá dělat.

Nový komentář