Čistý Android, nebo upravená nadstavba od dalších výrobců? Ukážeme si klady a zápory.

Pokud patříte mezi uživatele operačního systému Android, patříte rovněž do jednoho ze dvou táborů a ani o tomo možná nevíte. Jeden tábor používá výhradně čistý Android, má k tomu své důvody a nikdy by si bez něj telefon nekoupil. Druhý tábor pak jsou majitélé telefonů od jiných výrobců jako jsou například LG, Samsung či Sony. Tito výrobci již čistý Android opatřují svými grafickými nadstavbami, bohužel mnohdy ke škodě výsledné kvality použitého systému.

Osobně mám za sebou vyzkoušeno mnoho telefonů, takže mohu hodnotit oba dva světy z určitého nadhledu. Můj poslední telefon běží na čistém Androidu a to ještě s rootem a custom ROM, nicméně bych nerad, aby tato skutečnost jakkoliv ovlivnila tento článek a můj pohled na problematiku celkově. Doufám, že tomu tak nebude …..

Nadstavby Androidu: Samsung, LG, HTC, Sony a další ….

Začneme nadstavbami, které dnes tvoří asi největší procento použitých systémů v telefonech. Co to vlastně nadstavba je? Jedná se operační systém Android, který vyvíjí a vydává společnost Google. Google tento systém používá v jeho čisté podobě na svých referenčních zařízeních Nexus. Ostatní výrobci obvykle vezmou zdrojový Android a opatří jej svou grafickou podobou, funkcemi  a aplikacemi, takže ve výsledku se jedná, alespoň na pohled o úplne jiný systém, než jaký můžeme vidět na zařízeních Nexus.

galaxy-s5-mini-9

Ukažme si nyní nějaké příklady. Jedna z nejznámějších a asi nejrozšířenějších nadstaveb je TouchWiz od Samsungu. Poměrně známé prostředí je také Sense od HTC. To vše jsou ony grafické nadstavby, pod kterými běží Android, které si výrobce upravuje podle sebe.

Jaké přinášejí klady?

Mezi klady rozhodně patří to, že systém přináší mnoho funkcí, které v čistém Androidu nenajdete. Výrobce obvykle tyto funkce přináší v podobě předinstalovaných aplikací. V případě fotoaparátu jako integrované aplikace dokáží obvykle naplno využít potenciálu fotoaparátu a nabízí funkce, které dokáží výsledné fotografie a videa opravdu pozvednout. To je ale z kladů nadstaveb asi tak vše.

Jaké jsou zápory?

Mezi jasnými zápory jsou aplikace, které jsou mnohdy v systému naprosto zbytečné a výrobce často blokuje možnost je odinstalovat. Pakliže se jedná o zařízení z levnějšího segmentu, které disponuje malým interním uložištěm, zbytečně zabírají drahocenné místo v telefonu.

Systémová nadstavba má také výrazný vliv na výkon celého zařízení. Výrobci ne vždy nadstavbu dostatečně odladí a ta pak může zbytečně telefon zpomalovat, popřípadě může trpět chybami, které mohou způsobovat špatnou funkčnost či pády systému. Bohužel ne každý výrobce přistupuje k řešení problémů zodpovědně a opravné updaty vydává často s velikým zpožděním.

Další nevýhodou je to, že mnoho výrobců přistupuje poměrně laxně k vydávání nových verzí systému. Google prakticky každý rok vydává nový sestém. Aktuálně se čistý Android nachází ve verzi Lollipop 5.1.1 a na koncí září by měl být představen Android 6 Marshmallow. Bohužel výrobci telefonů ty nejnovější verze dávají do svých aktuálně vydávaných zařízení (a to ještě ne vždy) a ta starší se dočkávají nových verzí velmi pomalu, s dlouhým odstupy a nekterá je nedostanou vůbec. Proč? Výrobcům se do vývoje systému pro několik let starý telefon nevyplatí investovat a tak uživatele, pokud chtějí mít aktuální systém, v podstatě nutí koupit si nový telefon.

I přes zápory výše uvedené nelze říci, že je nadstava špatnou volbou. Pokud si správně vyberete a před koupí se poradíte a prostudujete, co je dobré a co ne, můžete být naprosto spokojeni.

 

Čistý Android, aneb rychlý a vždy aktuální systém

Nyní si ukážeme, jaké klady a zápory má čistý Android. Nejprve si jej trochu představíme. Jak jsem již psal, jedná se o Android, který pochází přímo z dílny Googlu a není nijak upravován. Podléhá jasným designovým pravidlům a trendům, které určuje Google. Čistý Android je výsadou hlavně Google telefonů a tabletů značky Nexus, nicméně můžeme jej vidět i u některých čínských výrobců.

Za nedlouho Google na konferenci v San Franciscu představí novou verzi systému – Android 6 Marshmallow. Mezi prvními zařízeními budou jako vždy práve Nexusy. To, jak rychle budou ostatní výrobci reagovat a budou svá zařízení opatřovat upraveným novým systémem, zatím není jesné.

nexus-5-spotted-running-android-4-4-3-redesigned-dialer-app-screenshot (1)

Výhody čistého Androidu

Aktualizace. Čistý Android má jasnou výhodu v tom, že je aktualizovaný. Pokud je nalezena nějaká chyba, či dojde k nějakým změnám, majitelé Nexusů mají tuto aktualizaci velice rychle ve svém zařízení. Rovněž nově vydané verze jsou distribuovány velice rychle.

Rychlost. Díky jednoduchosti a absenci dalších prvků a hromadě předinstalovaných aplikací je čistý Android lehký a rychlý. Myšlenkou není uživateli nabídnout hned dopředu i to, co nechce a nevyužije. Vše, co bude chtít, si může dodatečně doinstalovat z obchodu Google Play. Svůj systém si tak může doladit k obrazu svému a to co nebude chtít, jednoduše odinstaluje.

Jaké jsou nevýhody?

Těžko se mi u čistého Androidu hledají nějaké nevýhody. Bohužel, chtěl jsem, aby tento článek psůobil co nejvíce vyváženě. Záleží však, jak se na systém díváme. Ten, kdo používá nadstavbu, tomu může systém připadat chudý, jako by v něm nic nebylo. Na první pohled to tak vypadat může, nicméně vše potřebné si může uživatel doinstalovat sám. Rovněž možnosti nastavení systému jsou oproti nadstavbám někdy chudší, ale to je opět věc preferencí. Mnoho uživatelů nepotřebuje mít systém škálovatelný a nastavitelný do posledního detailu.

 

A co root a custom ROM?

Pokud vám nevyhovuje ani jedna z výše popsaných možností, pak nejspíš sáhnete po variantě rootu a instalaci nějaké alternativní ROM. Získáte tak buď originální systém od výrobce, ale díky rootu si jej budete moci daleko lépe nastavit a upravit. Pokud nebudete chtít orginální firmware, pak můžete sáhnout, tak jako já, po čistém Androidu, který vám nabídne nepřeberné množství možností nastavení a úprav a mnohdy ještě díky jeho vyladění vývojáři, rychlejší funkčnost, než jakou má samotný originální systému od Googlu.

Tak jako tak, root a custom ROM již vyžadují jisté znalosti a nelze je dopouručit běžnému uživateli, protože špatný postup instalace a neznalost procesů může způsobit nefunkční telefon, či tablet.

Pokud byste se i přes to chtěli rozodnout zkusit root, či alternativní ROM, můžete se obrátit na naší poradnu, kde vám budeme nápomocni.

 

A jaký jsou vaše preference: Čistý Android, nebo ROM s nadstavbou? Podělte se o své názory.

 
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a tráví čas se svou rodinou ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Komentář

  1. Ono to zase až tak jednoduché není. Taky jsem už “pár” telefonů měl, vesměs jsem na nich používal právě custom ROM. Moje poslední 3 telefony byli Note II, Nexus 5 a aktuálně LG G3.
    U Samsungu třeba takový CyanogenMod byl co se do rychlosti týče lepší, bohužel tam nefungovali některé věci spojené s HW telefonu, také foťák byl pak o poznání horší. Takže jsem stejně byl odkázán na ROM postavenou na te od Samsungu, Note3 později i 4, což můj starší Note II v pohodě zvládal.
    Nexus 5 byl fajn, ale systém byl opravdu takový strohý, což by mi až tolik nevadilo, ale když jsem na návštěvě chtěl poslat video do Smart TV (což můj předchozí telefon zvládal bez jakýchkoli připrav) nastal problém. A takových podobných drobností bylo více.
    Aktuálně mám G3 kde je opět nástavba, a ne úplně aktuální systém, ale vše co chci používat tam je a funguje to. Sice mi občas chybí S-pen ale nijak zásadně.
    Jen tak na okraj, koupil jsem si na hraní a z nostalgie HTC Desire, kde je starý Android 2.3 a zatracovaná nástavba Sense a i s ní je vše překvapivě rychlé a plynulé! A i díky té nástavbě prostředí nevypadá vůbec staře. 

Nový komentář