Jak vyřešit softwarové problémy nejen u telefonu LG G4

Sdílet:

Pokud vlastníte nejnovější vlajkovou loď, smartphone LG G4, možná jste již uvažovali o modifikacích systému, tedy provedení rootu, popřípadě instalaci alternativní ROM. Ti z vás, kteří již mají zkušenosti s podobnými operacemi už také vědí, že tyto činnosti jsou spojeny s jistými riziky, kdy může dojít k softwarovým problémů, kdy telefon přestane fungovat jak má, dostane se do bootovací smyčky atd.

 

Pokud se jedná jen o softwarový problém, je zde téměř stoprocentní šance návratu do funkčního stavu. Horší je to tehdy, dojde-li k tzv. “tvrdému bricknutí”, jednoduše řečeno, z vašeho telefonu uděláte předražení těžítko, pak vám nezbývá nic jiného, než telefon vzít a odnést jej do servisu. My se v tomto článku zaměříme na postupy, kterými lze jako první záchranu provést právě opravu softwarových chyb.

 

Uvedení telefonu od nouzového režimu – Safe Mode

Pokud z nějaké důvodu nelze systém opravit – nelze odinstalovat problematické aplikace, které například v důsledku upgradu systému přestaly fungovat správně, neustále generují hlášení, že přestaly pracovat atd., první možností jak problém opravit, je uvedení telefonu do nouzového režimu, podobnému tomu, který existuje na počítači s Windows.

Do nouzového režimu se dostaneme tak, že vypneme telefon. Následně jej zapneme a jakmile se objeví logo LG, stiskneme tlačítko pro snížení hlasitosti a držíme jej až do chvíle, než se nám objeví domovská obrazovka. Po té jej můžeme uvolnit. Na domovní obrazovce se nám v levém dolním rohu objeví nápis nouzový režim.

Nyní můžeme problematickou aplikaci ve správci aplikací odinstalovat. Do normální režimu se navrátíme tak, že restartujeme telefon.

 

Vymazání dat a mezipaměti u jakékoliv aplikace bez potřeby rootu

Další z možností, jak opravit chybně fungující aplikaci je vymazat její data a mezipaměť. Nepotřebujete k tomu root. Stačí jít do nastavení, zde jít do položky “Aplikace”, kde si vyberete přehled všech nainstalovaných aplikací v telefonu. Zde vyberte tu, která působí problémy. Ťapněte na ní a zde vyberte položky “vymazat data” a “vymazat mezipaměť”. Tím dojde k obnovení aplikace a případné problémy u ní je možné tímto vyřešit.

 

Provedení obnovení továrních dat

První účinnější možností, jak telefon dát dohromady  je tzv. factory reset. Tento postup lze aplikovat tehdy, jste-li schopni nabootovat do operačního systému. V nastavení zvolte nabídku “Záloha a obnovení/Backu & Reset”, kde následně vybereme Tovární nastavení/Factory Data Reset. Tímto vymažeme z telefonu všechna data a telefon uvedeme do továrního nastavení, tedy do stavu, jako když jsme jej zakoupili. Potvrzením vymazání všech dat proběhne tato operace. Pokud máte tedy v telefonu nějaká důležitá data, proveďte před tímto krokem zálohu.

 

Provedení obnovení továrních dat skrze hardwarová tlačítka

Pokud se vám z nějakého důvodu nepodařilo provést obnovení továrních dat z prostředí systému Android, je zde možnost provést reset přes hardwarová tlačítka telefonu.

Telefon vypněte. Následně současně stiskněte tlačítko Power a tlačítko pro snížení hlasitosti. Jakmile se objeví logo, tlačítka uvolněte a následně je opět stiskněte, dokud se neobjeví obrazovka pro uvedení systému do továrního nastavení. Pokud chcete pokračovat stiskněte tlačítko Power, pokud chcete operaci zrušit, stiskněte tlačítko pro zvýšení, či snížení hlasitosti. V dalším kroku opět buďto potvrďte, nebo zrušte. Potvrzením provedeme samotný reset.

 

Provedení vyčištění mezipaměti partition a dalvik mezipaměti z recovery prostředí 

Pokud nepomůže provedení obnovení továrních dat telefonu, můžeme přikročit k vymazání paměti partition a dalvik paměti. Co je to dalvik cache? Jedná se o podpůrné soubory pro spouštění a běh aplikací.

Pokud chceme provést pročištění partition a dalvik cache z recovery prostředí, vypneme telefon. Následně stiskneme současně tlačítko Power a tlačítko pro snížení hlasitosti dokud se nám neobjeví logo LG. Jakmile se logo objeví, na cca jednu sekundu tlačítka uvolníme a následně je opět stiskneme až se nám objeví recovery menu. V menu se můžeme pohybovat tlačítky pro zvýšení a snížení hlasitosti a výběr potvrdíme tlačítkem power.

Zde vybereme “wipe cache partiton” a potvrdíme tlačítkem power a poté najedeme na “reboot system now”, čímž restartujeme telefon.

Kromě výše uvedeného lze telefon rovněž uvést do továrního nastavení. Opět vybereme z nabídky.

 

Provedení update/downgrade oficiálního software Android od LG

Poslední, již náročnější operací je update, či downgrade OS Android od LG. Tento scénář může nastat z důvodu, že se budete chtít vrátit z custom ROM zpět na oficální firmware, nebo budete chtít nahrát starší verzi, nebo naopak novější softwaru manuálně. V případě upgradu by update měl proběhnout automaticky, pakliže je k dispozici novější verze. Update by měl proběhnou OTA, tedy stažením firmwaru přes internet.

V případě, že budete však chtít provést downgrade na starší verzi, nebo přejít z custom ROM na oficiální firmware, budete potřebovat nástroj pro PC, kterým provedeme nahrání firmwaru do telefonu.

Tento postup je podrobně popsán v tomto článku na mém webu.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář