NeverRun: už nikdy nezmeškejte svůj spoj MHD

Sdílet:

EDIT: v současné aplikace nefunguje z mně zatím neznámých důvodů

 

Ve dnech 12. – 14. června se konal první Prague Hackathon, víkendový programovací maraton, jehož účelem bylo z otevřených dat pražského magistrátu získat co nejvíce a skrze ně vylepšit život v hlavní metropoli.

Město Praha poskytuje prostřednictvím institutu plánování a rozvoje širokou škálu dat a právě účastníci hackathonu přicházejí se svými nápady a tato data použijí k projektu s tématikou, která je nejvíce oslovila a zajímá, aby tak mohli otevřená data využít pro open-source a komerční  aplikace.

Jedním z velice zajímavých projektů je NeverRun. Jedná se o realtimovou mapu, která využívá data pražského magistrátu, díky které můžeme sledovat v reálném čase pohyb jednotlivých dopravních prostředků MHD. Jsou zde zahrnuty všechny linky autobusů, tramvají a souprav metra.

 

neverrun

Mapa přes webové rozhraní

 

Ihned jsem si vyzkoušel, zdali to opravdu funguje a opravdu, funguje to na jedničku. Na ukázkovém videu můžete vidět linku číslo 366 pohybující se od Netluk do Uhříněvsi. Nejprve jsem její pohyb zaznamenal ve webovém prohlížeči, jak cestuje na mapě a poté jsem její průjezd doložil nahraným videem a pak opět dojezd do zastávky.

 

 

V tuto chvíli projekt funguje pouze jako webová aplikace, která však funguje dobře i na mobilních zařízeních. Stačí do prohlížeče zadat adresu http://neverrun.github.io/ a můžete sledovat cvrkot na mapě. Pokud si zadáte vaší polohu, můžete tak sledovat váš spoj a zjistit, zdali si musíte pospíšit, či je spoj ještě daleko a vy můžete kráčet pohodovým krokem.

 

Screenshot_2015-06-15-21-29-15 Screenshot_2015-06-15-21-29-53

Takto vypadá mapa na mobilním zařízení

 

Jistě není potřeba dlouze přemýšlet, jak se bude projekt vyvíjet dál. Otevírá možností s daty dále pracovat a jistě bude brzy následovat aplikace pro mobilní zařízení a integrace do služeb pro vyhledávání spojů atd. Už teď se moc těším, protože snad brzy i Praha bude mít to, co již dávno používají v Brně a tím je aplikace iRIS, zobrazující provoz MHD v reálném čase.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář