Lamax Action X6: recenze cenově dostupné outdoorové kamery

Sdílet:

Dostala se mi do ruky outdoorová kamerka Lamax Action X6 a proto jsem se ji rozhodl náležitě otestovat a sepsat své dojmy do této recenze. Tato kamera pochází od českého výrobce, což je ocenění hodné, protože se jedná o poměrně kvalitní produkt s přihlédnutím k tomu, co za relativně nízkou cenu získáme.

Když jsem se o této kamerce dozvěděl a zjišťoval jsem podrobné informace dostupné na internetu, velice mne zaujala. Sám používám kameru GoPro Hero 2, která nabízí špičkovou kvalitu videí a fotografií a proto mne zajímalo, jak na tom bude tato skvěle vybavená kamera, která nabízí to, co je u produktů GoPro za poměrně vysoké příplatky.

Je jasně, že cena hraje v kvalitě roli a u Lamax Action X6 je cenou vykoupeno několik aspektů, které si popíšeme dále.

Pod značkou Lamax můžeme získat dvě outdoorové kamery. Action X2 a Action X6. Kamera s označením X2 je levnější variantou, která nabídne jen HD video v rozlišení 720p a nižší rozlišení fotoaparátu – 8 Mpx.

 

Popis

Action X6 pak nabízí rozlišení HD 720p s frekvencí 60 fps a Full HD rozlišení 1080p s frekvencí 30 fps a rozlišení fotografií 12 Mpx. Cena Action X6 je zhruba o necelou polovinu vyšší. V této recenzi bych chtěl popsat vlastnosti kamery, názorně ukázat kvalitu, v jaké pořizuje videozáznamy a fotky a rozhodl jsem její kvality porovnat s profi kamerkou GoPro Hero 2.

V první řadě musím pochválit výrobce za bohaté příslušenství, které ke kameře dodává. To co musíte za poměrně drahé peníze (v případě originálu) pořizovat ke GoPro, zde získáváte v ceně produktu. V případě GoPro samozřejmě můžete využít bohaté nabídky neoriginálního příslušenství na aukru, či zahraničních serverech, nicméně stále se jedná o náklady navíc. Kamery GoPro sice můžete získat v setu se základním příslušenstvím, ale stále se jedná o poměrně veliké peníze.

DSCN3772 DSCN3781

DSCN3782 DSCN3775

 

K Action X6 získáváte prakticky vše, co potřebujete a můžete tak kamerku uchytit na kolo, na přilbu, zápěstí atd. Dále ke kameře získáváte jednu náhradní baterii navíc, v sadě je nabíječka, vodotěsné pouzdro až do 30ti metrů a běžné pouzdro. Při koupi tedy získáváte produkt, který můžete ihned začít používat.

DSCN3783 DSCN3774

Kvalita zpracování je skvělá a prakticky jí nelze nic vytknout. Kamerka je dokonce vybavena Wi-Fi, díky které můžete kameru propojit s telefone přes speciální aplikaci a skrze něj kameru ovládat a na displeji sledovat to, co kamera snímá. Zadní 1,5″ displej vám pak umožní okamžitý náhled toho, co za videa a snímky jste pořídili.


Zpracování

Kamera je dobře zpracována. Na plastovém těle, které má drážkování se nacházejí tlačítky pro zapnutí a změnu modu, dále tlačítko pro zapnutí/vypnutí snímání videa a fotek a dále dvě tlačítka na boku pro pohyb v menu.

DSCN3773 DSCN3779

Dvířka pro baterii se nacházejí ve spodní části a musím říci, že oproti GoPro Hero 2 je baterie skvěle přístupná a dobře se vytahuje. Na boku se pak nacházejí vstup microUSB pro připojení nabíječky a kabelu pro připojení k PC a dále HDMI výstup.


10_LAMAX_ACTION_X6_rozmeryKvalita videa a fotografií

Nyní s dostáváme k tomu nejdůležitějšímu a tím je kvalita pořízeného video záznamu a fotografií. Vzhledem k tomu, že jsem zhýčkaný kvalitou u GoPro kamery, dostavilo se zde jisté zklamání. Největší zklamání nastalo hlavně u pořizování fotografií, které je dle mne nepochopitelně naprosto podprůměrné. Při rozlišení 12 Mpx je výsledná kvalita prakticky nepoužitelná.

Pořizování videí funguje ve dvou režimech:

  • 1 280 x 720, 60 FPS
  • 1 920 x 1 080, 30 FPS

Samozřejmě u nižšího rozlišení i přes vyšší snímkovou frekvenci není kvalita nikterak závratná. U full hd rozlišení je kvalita slušná, nicméně záleží, v jakých podmínkách video natáčíte a jak akční video je. Pokud totiž dochází k více roztřesenému a akčnímu záběru, dochází ke značné deformaci videa. Co také není dobré, je červeno-fialový nádech, který se u pořízeného videa objevuje. Níže jsou ukázková videa a fotografie pořízená Action X6.

 

Pokud budete točit video v dobrých světelných podmínkách a kamerkou nebudete příliš moc třást, bude video v poměrně slušné kvalitě. Pokud ale umístíte kameru například na řídítka kola, tak jako já, obraz bude poměrně silně roztřesený a deformovaný.

Rovněž se mi nelíbí nafialovělý odstín, který dost zkresluje barevné podání.

 

Video pořízené upevněním kamery na řídítka

 

Video pořízené z ruky bez rychlého pohybu

 

Video pořízené z ruky bez rychlého pohybu

 

Jak je vidět u fotografií, tak i přes kvalitu 12 Mpx je výsledek opravdu špatný a moc nechápu, jak v dnešní době fotomobilů s dle mého daleko menší optikou může být taková kvalita vůbec výrobce akceptována.Kvalita fotografií kameru poměrně degraduje, nicméně pro mnohé to nemusí být to, co je odradí. Přeci jen se stále jedná primárně o kameru a ne fotoaparát.

 

FHD0008 FHD0009

FHD0010 FHD0011

FHD0012 FHD0013

FHD0015 HD0021

Abychom měli srovnání, rozhodl jsem se kameru Lamax porovnat s mnohem silnějším soupeřem, kterým je outdoorová kamera Hero 2 od americké společnosti GoPro. Už podle ceny je jasné, že zde musí být rozdíl. A ano, rozdíl zde je a to markantní, ale to je pochopitelné. Zásadní rozdíl zde je v pořizovaných fotografiích, které Hero 2 pořizuje ve skvělé kvalitě. Video je pak u Hero 2 výrazně méně roztřesené a deformované a celkové podání kvality obrazu je naprosto na jiné úrovni. Níže můžete vidět video, které bylo pořizováno shodně ve stejnou dobu s kamerou Lamax. Obě videa jsem pořizoval na jedné cyklo vyjížďce.

 

Video pořízené kamerou GoPro Hero 2
.

Software

Kamera obsahuje poměrně přehledné menu, skrz které se pohybuje prostřednictvím tlačítek na boku kamery. V menu naleznete vše potřebné pro optimální nastavení kamery. LCD displej i přes velikost 1,5″ je poměrně dobře čitelný. Menu je přehledné a intuitivní.

DSCN3778 DSCN3787

DSCN3789 DSCN3791

DSCN3793 DSCN3794

Jak jsem již zmiňoval, kamerka disponuje Wi-Fi a tím pádem ji lze propojit se smartphonem, do kterého je nejprve nutné si z Google Play stáhnout potřebnou aplikaci. Jakmile kameru spárujete s telefon, můžete skrze aplikaci nastavovat parametry kamery a rovněž můžete sledovat obraz přenášený z kamery.

Díky této možnosti tak máte vždy náhled na to, jaký záběr kamera snímá, aniž byste ji museli brát do ruky. Velice to oceníte například tehdy, máte-li kameru upevněnou například na helmě.

 

Závěr a srhrnutí

Lamax Action X6 je na svou cenu velice slušná kamera. Za peníze, za kterou jí lze pořídit nabízí opravdu hodně muziky a hlavním lákadlem bude bohaté příslušenství, které se v balení nachází. Plusem je rovněž Wi-Fi konektivita díky které lze kameru propojit například se smartphonem a dále tak rozšířit její potenciál.

Co mne naopak poměrně zklamalo je kvalita obrazu, která nepatří k nejlepším. Video je v rychlých záběrech roztřesené a deformované a trpí fialovo-červeným nádechem. Fotografie resp. jejich kvalita je pak hotová katastrofa.

I přes výše uvedené nedostatky se jedná o velice zajímavý produkt, který za ty peníze opravdu stojí. Pokud si chcete pořídit levnější variantu populární outdoorové kamery GoPro, určitě to nebudou vyhozené peníze, už jen pro bohaté příslušenství.

 

Parametry

 

LCD­ 1,5 palce
Čočka­ A+++ HD širokoúhlá čočka se záběrem 170º
Jazyky menu čeština, angličtina, němčina, francouzština, italština, ruština, španělština, čínština tradiční, čínština zjednodušená, japonština, portugalština, korejština, polština
Možnosti rozlišení videozáznamu 1920 x 1080 30 fps, 1280 x 720 60 fps
Formát videa MOV
Kodek videa H.264
Kompatibilita úložiště Micro SDHC
Frekvence sítě 50 Hz / 60 Hz
USB zařízení Micro USB 2.0
Kapacita baterií 2 x 900 MAh
Zdroj napájení 5V1A
Výdrž baterie Full HD videozáznam 1080p / cca 2x 80 minut
Čas do plného nabití cca 3 hodiny
Kompatibilita s operačními systémy­ Windows XP / Vista / 7 / MacOS
Rozměry kamery­ 59 x 41 x 24,5 mm

 

Příslušenství

 

• Full HD akční kamera LAMAX ACTION X6
• Vodotěsné pouzdro
• Držák na trubku
• Rám pro použití bez vodotěsného pouzdra
• J mount
• Fast plug-in
• Quick clip mount
• Samolepící držák rovný
• Samolepící držák rovný se stativovým závitem
• 3-axis connector (3 části)
• Nabíječka
• Adaptér na stativ
• Stativová redukce
• Univerzální pásky se suchým zipem
• Náhradní 3M podložky (2ks)
• USB kabel
• Li-ion baterie (2ks)
• Náhradní dvířka
• Stahovací pásky
• Ocelové lanko
• Antistatická utěrka z mikrovlákna
• Uživatelská příručka
• Nabíječka

 

 

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář