Pluginy pro WordPress, bez kterých bych se neobešel – 1. část

Sdílet:

creating-a-wp-pluginV tomto článku, resp. v seriálu, bych vám chtěl ukázat pluginy, které jsem shledal jako velice užitečné a neměly by vám chybět, pokud provozujete web na populárním redaktorském systému WordPress.

V první řadě je dobré používat pluginy, které pocházejí z WP zdroje, které zajišťují alespoň minimální šanci na to, že si do systému neinstalujete plugin, který váš web poškodí. Záruku sice nemáte nikdy, ale toto pravidlo je dobré dodržovat.

Je však potřeba počítat, že autoři jsou různě zruční a někteří píší dobré pluginy a jiní ty horší. To koneckonců poznáte sami :). Jistým vodítkem jsou také hodnocení na portále, odkud si pluginy můžete instalovat. V dnešní várce vám představím pár pluginů, které přispějí k lepšímu zabezpečení vašeho webu, k jeho zálohování a také pár tipů, jak více propagovat sebe jako autora.

Advance Automatic Updates

Tento plugin je zdarma a to co umí je k nezaplacení. Jak už vyplývá z jeho názvu, má nastarosti aktualizace důležitých částí systému, jakými jsou systémové aktualizace, aktualizace pluginů a témat atd. Plugin pracuje na pozadí a vy jeho práci poznáte jen tak, že vás nebudou otravovat žádná upozornění na neaktualizovaný systém. TIP: pokud si zakládáte na důkladném otestování nových verzí WordPressu, než je nasadíte do ostrého provozu, doporučuji odškrtnout v nastavení pluginu položku”Major versions”.

Odkaz na plugin na WordPress.org

 

Duplicator

Záloha, či replikace a migrace webu jsoudůležité a často prováděné úkony. Co se zálohy týče, tak sám jsem se před časem přesvědčil o tom, jaké to je přijít o léta tvořené práce a proto jsem na druhý pokus již neponechal nic náhodě. Duplicator je fantastický nástroj, který sice  není primárně určen pro zálohování (nástroj pro zálohy bude hned následovat), ale pomůže při klonování či migrování vašeho webu. Duplicator vám tak pomůže, když si budete chtít například vytvořit testovací větev vašeho webu, nebo celý web včetně databáze přemigrovat na jiný hosting. Funguje skvěle a je zdarma!

Odkaz na plugin na WordPress.org

 

UpdraftPlus Backup and Restoration

Tak a máme zde zálohu webu, asi to nejdůležitější, na co by neměl žádný admin zapomínat. Můžete mít sebelépe zabezpečený web, ale pokud z jakéhokoliv důvodu přijdete o data na něm, což nění vůbec složité, je konec a nepomůže vám nic. Pokud ale máte data zálohovaná, máte šanci web obnovit a fungovat dál. Toto skvěle řeší plugin Updraft. V základu je plugin zdarma, umožní vám provádět zálohu v čase, který si nastaví sám program. Bohužel tak nemáte možnost čas upravit například na noční hodinu, kdy je web méně vytížen. Pokud budete chtít mít větší možností nastavení, musíte si připlatit za premium verzi. Rovněž můžete zálohovat do cloudu. Ve free verzi máte opět omezené možnosti.

Můžete difinovat, co se bude zálohovat: databáze, pluginy, témata, nebo vše. Záloha se ukládá do uložiště hostingu (v případě wedosu máte vyhráno, protože máte k dispozici neomezený prostor) a nebo volitelně do cloudu. Zálohu si můžete rovněž stáhnout do PC. UpdraftPlus umí rovněž web klonovat a migrovat, ale add-on doplněk je zpoplatněn, takže pro tuto činnost doporučuji právě Duplicator.

Odkaz na plugin na WordPress.org

 

Fast Secure Contact Form

Pokud chcete na svůj web umístit kontaktní formulář a chcete, aby byl zdarma a mohli jste si jej uptavit, pak doporučuji sáhnout po tomto. Plugin má bohaté možnosti nastavení a výsledek nevypadá vůbec špatně.

Odkaz na plugin na WordPress.org

 

Wordfence Security

Abyste měli váš web co nejvíce chráněn proti útokům z internetu, je zde na výběr mnoho pluginů, které jsou v převážné většině placené a to buď zcela, nebo jsou placené jejich rozšířené funkce. Mně osobně se osvědčil tento plugin, který nabízí širokou škálu možností včetně bezpečnostního auditu, který odhalí slabá místa vašeho webu. Plugin při nalezené hrozbě, či zablokování pokusu na váš web rovněž pošle oznámení emailem, abyste byli vždy informování o bezpečnostních incidentech. Buďte však opatrní při nastavování hlavně pokročilejších možností, které mohu vést až k nefunčknosti vašeho webu. Každopádně doporučuji před zkoušením provést zálohu webu, nebo si vytvořit testovací kopii.

Odkaz na plugin na WordPress.org

 

Tak to je pro dnešek vše, další zajímavé pluginy zase v dalším díle.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář