Jaká data poskytujeme Googlu? Opravdu citlivá!

Sdílet:

Screen-Shot-2014-05-14-at-11.10.45-AMKdo by neznal Google. Obří společnost, jejíž historie se začala psát někdy v roce 1995, kdy se potkali absolventi Michiganské univerzity, studenti Larry Page a Sergej Brin.Tehdy se začal rodit internetový vyhledávač Google (s původním názvem BackRub) a zároveň stejnomenná značka, která je v současné době nejcennější značkou světa, vyčíslená hodnotou 66,4 miliard se 77% meziročním růstem.

Společnost Google se od internetového vyhledávače během téměř dvou desítek let vypracovala v technologickéhho giganta, který má obrovský vliv v široké IT sféře. Jeho služby využívají miliony lidí po celém světě a díky tomu Google získává opravdu cenná data o každém svém uživateli, která jsou pro něj tím nejcennějším. Bohžel, ne každý si vlastěn vůbec uvědomuje, co Googlu za data poskytuje. Abyste byli více v obraze a abyste se mohli rozhodnout, zdali svůj mnohdy slepý postoj k tomuto “špiónovi” zaujmete, mohl by pro vás mít přínost právě tento článek, který vám přináší možnosti jak si zjistit, co vše o nás Google ví. Hned na prvním místě upozorňuji, že se jedná o veřejnosti dostupné odkazy, kterými se Google nikterak netají a je tedy na každám z nás, co na sebe prozradíme a co nikoliv. Pokud se totiž rozhodnete využívát služby Googlu, uzavíráte v podstatě dohodu, díky které dáváte o sobě Googlu k dispozici cenné informace, které pak prodává inzerentům, kteří platí Googlu za to, že jsou reklamy více cílené ne jednotlivce s ohledem na to, jaké jsou jejich zájmy.

Možná si říkáte, proč se vám v Gmailu zobrazuje reklama na zboží, které jste si nedávno prohlíželi na internetu? Google všechny tyto informace sbírá a potom vám je nabízí skrze reklamy, které jsou obsahově cíleny právě na vás. Proto, abychom zjistili, jak nás vidí Google a co si o nás myslí, jdětě na odkaz: https://www.google.com/settings/accounthistory. Zde nalznete rozcestník do mnoha zajímavých oblastí, kde můžeme zjistit, co vše Google sleduje skrze náš Google účet.

1

 

6

 

Abyste vůběc věděli, jak na vás Google nahlíží a za koho vás vlastně má, jděte na tento odkaz: https://www.google.com/settings/ads . Zde naleznete údaje, které o vás Google má a podle kterých na vás cílí reklamu, které se vám skrze jeho služby zobrazuje. 

7

 

  • Historie vyhledávání: zde naleznete, co jsme kdy skrze Google vyhledávali na internetu – https://history.google.com/history
  • Navštívená místa: pokud Googlu povolíte skrze váš smartphone určování a sledování vaší polohy, zde naleznete den po dni, jak Google zaznamenával vaší pozici skrze GPS, Wi-Fi a GSM sítě – https://maps.google.cz/locationhistory

2

 

Pokud máte účet Google, možná by vás zajímala aktivita tohoto účtu. Na odkazu: https://security.google.com/settings/security/activity můžete zjistit, co se vaším účtem dělo, kdo z jakého zařízení se k němu přihlašoval apod. 

3

Rovněž si můžete překontrolovat, kdo vše má k vašemu účtu oprávnění a jaká. kontrolu můžete púrovést na tomto odkazu: https://security.google.com/settings/security/permissions

Pokud se rozhodnete například zrušit svůj účet a veškerý obsah, který jste Googlu poskytli si chcete stáhnout, můžete tak učinit na tomto odkazu: https://www.google.com/settings/takeout .

4

5

 

 

Tak, nyní máte o trochu lepší náhled na to, co vše Googlu za informace poskytujeme a jak s nimi Google nakládá. Možná si říkáte, že Google je v podstatě v porovnání s Facebookem to samé v bledě modrém. Ano, do určité míry máte pravdu, ale …. Alespoň z mého pohledu má Google transparentnější podmínky užívání a nabzí lepší a přehlednější informace a statistiky o tom, co s vašimi daty děla. Samozřejmě myšleno v uvozovkách, protože ve skutečnosti nikdo netuší, zdali je transparentnost oprvadu taková, jakou jí Google prezentuje. Oba dva giganti deklarují, že při zrušení účtu a smazání dat opravdu dojde ke smazání s tím rozdílem, že Facebook data uchovává po odstranění účtu uživatelská data ještě tři měsíce poté a následně by je měl smazat.

Pokud chcete mít Google účet zabezpečený proti neoprávněném přístupu, doporučuji si nastavit dvoufázové ověření. Kromě hesla tak budete muset zadat kód, která vám buď přijde SMS zprávou, anebo jej můžete vygenerovat skrze oficiální aplikaci. Více naleznete v mém článku.

Použité zdroje: Google.com, Wikipedie

 

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Nový komentář