Google dvoufázové ověření- zabezpečte svůj účet proti útokům

Sdílet:

stažený souborDvoufázové ověření přihlášení do účtu Google nabízí vyšší míru zabezpečení a rozhodně ji doporučuji každému, kdo ukládá ne servery Googlu v rámci různých služeb svá data. Je jedno, zdali se jedná o fotografie, dokumenty a další. V dnešní době, kdy se stáváme svědky prolamování účtů u různých významných firem (v poslední době například iCloud od Apple), je obvzlášť důležité dbát na zabezpečení přístupu k účtům.

Pokud si zřídíte účet u Googlu, v základu jej máte chráněný jen heslem,  které si zvolíte. Nemusím snad připomínat to, že heslo bychom měli volit silné, s alespoň 8 znaky a toto heslo by se mělo skládat z velkých a malých písmen, číslic a ideálně ještě z nějakého speciálního znaku. Dnes máme dostupné různé generátory hesel, které nám umožní generovat silná hesla, která splňují náročná kritéria. osobně používám na správu hesel aplikaci SafeInCloud, která je k dispozici pro mnoho platforem včetně těch mobilních. Rovněž má integrovanou funkci generování silných hesel s délkou až 30 znaků. Součástí je i indikátor síly hesla, který nám ukáže, kolik času by bylo potřeba na jeho prolomení. Doporučuji navštívit stránku vývojářů, kde naleznete vše potřebné.

Pokud si tedy vytvoříme silné heslo, které by nám mělo zajistit určitou míru ochrany, doporučuji ještě nastavit dvoufázové ověření při přístupu k vašemu účtu na Googlu. Stačí se přihlásit do svého účtu a na stránce pro nastavení zabezpečení vše potřebné nastavit.

Na stránce zabezpečení si nastavíme primární způsob získávání kódů. S tím souvisí stažení aplikace Google Authentificator, která slouží ke generování kódů pro dvoufázové ověřování. Tuto aplikaci, která pochází přímo od Googlu si stáhněte z Google Play a nainstalujte do telefonu. Aplikace je nyní nutná propojit s vaším Google účtem. V aplikaci Authentificator klepněte na “zahájit nastavení” .

Screenshot_2014-09-22-10-44-11  Screenshot_2014-09-22-10-44-20 Screenshot_2014-09-22-10-49-45

Na webu je nyní v sekci “Primární způsob získávání kódů” vybereme platformu, ve které budeme chtít aplikaci používat. V našem případě se jedná o Android.

V dalším kroku se nám objeví obrazovka, na které můžeme sejmout čárový kód, nebo pakliže máme problém se sejmutím kódu, můžeme zvolit druhou variantu, kdy vygenerujeme klíč na webové stránce a ten pak zadáme v aplikaci v telefonu. V obou případech dojde ke spárování aplikace s vaším účtem a nyní budeme schopni generovat ověřovací kódy. pakliže se pak budete chtít přihlásit k účtu Google, nebok budete chtít přistupovat k nějak ze služeb, budete vyzváni kromě zadání hesla k ůčtu rovněž k zadání ověřovacího kódu.

Screenshot_2014-09-22-10-41-58 Screenshot_2014-09-22-10-41-33 Screenshot_2014-09-22-10-41-25

Někdy se může stát to, že se budte chtít přihlásit například k poštovnímu účtu Gmail, nebo jiné službě, ale aplikace nevygeneruje obrazovku pro zadání ověřovacího kódu a nebude tak možné se k účtu přihlásit. Sice zadáte heslo ke svému účtu, ale dál se právě kvůli dvoufázovému ověření nedostanete. I na toto bylo myšleno a řešení nás povede opět na stránku zabezpečení účtu, kde budeme muset aplikaci povolit a vygenerovat pro ní speciální kód. Na stránce pro nastavení dvoufázového ověření se přepneme do sekce “Hesla konkrétních aplikací” zde klepneme na položku “Správa hesel pro konkrétní aplikace”, která se nachází dole pod textem.

Dále vybereme aplikaci a zvolíme “Jiné” a do políčka vepíšeme název aplikace o poté klikneme na tlačítko “Generovat”.

Na další obrazovce se nám zobrazí vygenerovaný kód, který následně zadáme do aplikace, se kterou se chceme přihlásit ke službě Google. V našem případě se jednalo o mobilní aplikaci Boxer, která potřebovala získat přístup ke službě Gmail.

 
Sdílet:
Jakub Sobotka

Jakub Sobotka

IT geek, milovník mobilních technologií, blogger ... Ve volném čase sedlá horský bajk, rád fotí a sportuje ..... šéfredaktor a zakladatel webu Techbrain.cz

Komentářů

Nový komentář